Zgodnie z wyrokiem firma mająca 9 tys. świń, będąca dostawcą dla producenta kiełbasy Herta, musi zapłacić grzywnę w wysokości 50 000 euro, z czego 25 000 euro jest zawieszonych.

Po raz pierwszy francuski wymiar sprawiedliwości potępił praktykę systematycznego obcinania ogonów, zakazaną dekretem od prawie 20 lat.

Wyrok sądu

To nowość i ogólnie niepokojący sygnał dla hodowli zwierząt. Zostanie sprawdzone, czy zostanie wniesione odwołanie. Proces został zainicjowany przez organizację praw zwierząt L214, która opublikowała odpowiedni materiał wideo w grudniu 2020 r. i lutym 2021 r.

To skazanie stanowi prawdziwy punkt zwrotny. Tolerowane przez 20 lat przestępstwo zostało ostatecznie napiętnowane przez sądownictwo – powiedziała współzałożycielka L214, Brigitte Gothière.

Przycinanie ogonów świń to rutynowa praktyka 

W rzeczywistości obcinanie ogonów jest rutynowo praktykowane w prawie wszystkich fermach hodowlanych przy tolerancji władz państwowych. Z tego powodu Francja została nawet ostrzeżona przez Komisję Europejską w 2020 roku.

Przesłanie wyroku jest jasne: przepisy dotyczące warunków hodowli zwierząt nie podlegają negocjacjom – podkreśliła Gothière. Powinny dotyczyć wszystkich gospodarstw hodowlanych, niezależnie od tego, czy ich właścicielom się to podoba, czy nie. Ponadto państwo jest zobowiązane do monitorowania i egzekwowania tego.