Holenderscy hodowcy świń, którzy rezygnują z produkcji, otrzymają wsparcie finansowe z nowego rządowego programu subsydiów. Według minister rolnictwa Caroli Schouten program 180 milionów ma jeszcze bardziej zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska amoniakiem i azotem oraz zredukować nieprzyjemne zapachy.

Od 25 listopada 2019 r. do 15 stycznia 2020 r. rolnicy mogą się zarejestrować, aby wziąć udział w programie. Jest on skierowany przede wszystkim do gospodarstw na południu i wschodzie kraju, gdzie hodowla świń jest skoncentrowana najbardziej, czyli we wschodniej Brabancji, północnej Limburgii i części Gelderland. Opisywany program ma na celu zmniejszenie pogłowia świń w Holandii.

Hodowcy trzody chlewnej uczestniczący w programie otrzymają rekompensatę finansową za zaniechanie produkcji i utratę wartości chlewni. Według ministerstwa kwotę rekompensaty ustali się na krótko przed wejściem w życie programu pomocy na podstawie obowiązującej ceny rynkowej. Rolnicy uczestniczący w programie muszą zobowiązać się do zaprzestania utrzymania świń w przyszłości.