Jak na razie na naszych polach królują głównie sieczkarnie zbierające kukurydzę przeznaczoną na przygotowanie kiszonki z całych roślin. Jednak już za kilka tygodni nadejdzie czas zbioru kukurydzy przeznaczonej na ziarno. Jak co roku znaczna część krajowych zbiorów zostanie przeznaczona na pasze dla trzody chlewnej. Wśród rolników coraz bardziej popularne staje się zakiszanie zebranego ziarna. Jest to metoda szczególnie polecana w fermach wyposażonych w systemy płynnego żywienia, w mniejszych dawkach możliwe jest jednak wykorzystanie KZK także w klasycznym systemie żywienia.

Wadą tej metody konserwacji jest konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Na szczęście już od kilku lat na rynku funkcjonują firmy świadczące usługi zakiszania ziarna kukurydzy, jak i innych surowców paszowych (np. młóta browarnianego czy pulpy ziemniaczanej). Jak kształtują się ceny usługowego zakiszania ziarna kukurydzy, i jak mają się do kosztów suszenia?

Jak informuje nas Kamil Zdunek, specjalista ds. sprzedaży w firmie Agripak, cena zakiszenia jednej tony ziarna uzależniona jest przede wszystkim od średnicy rękawa, oraz od tego, jaką metodę rozdrobnienia ziarna wybierzemy. Do wyboru mamy śrutowanie i gniecenie. W przypadku trzody chlewnej lepszym rozwiązaniem jest śrutowanie, zapewnia ono bowiem lepsze rozdrobienie ziarna, co w konsekwencji daje lepszy kontakt paszy z enzymami trawiennymi i większą strawność. Koszt zakiszenia tony kukurydzy wraz z śrutowaniem waha się w granicach 59 – 64 zł. Nieco tańsze jest zakiszanie ziarna gniecionego: wynosi on około 50 – 55 zł.

Podane ceny uwzględniają koszt pracy operatora, paliwa, oraz samego rękawa. W gestii rolnika leży natomiast załadunek ziarna do zasobnika prasy.

Dodatkowe koszty może generować natomiast dojazd do klienta. Dotyczy to zwłaszcza rolników decydujących się na zakiszenie niewielkich partii surowca. W przypadku większej ilości (powyżej 50 – 60 ton) koszt dojazdu często wliczony jest w cenę usługi.

A jak kształtuje się różnica pomiędzy ceną zakiszania, a suszenia ziarna? Jak informuje nas Kamil Zdunek, ubytek każdego procenta wilgotności ziarna, to koszt około 8 – 12 zł. Przykładowo więc, dosuszenie ziarna kukurydzy o wilgotności 30 proc. do poziomu 14 proc. będzie nas kosztowało 128 – 192 zł. Różnica w cenie jest kolosalna, z pewnością warto więc rozważyć wykorzystanie tej metody konserwacji.