Jakiś czas temu pisaliśmy o wielkości importu żywych świń oraz wieprzowiny z Niemiec, Belgii, Danii, Hiszpanii i Holandii.

Porównując dane udostępnione redakcji farmer.pl przez Główny Inspektorat Weterynarii ze wstępnymi danymi przedstawionymi w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej, zauważyć można pewne rozbieżności. Wysłaliśmy więc do GIW oraz MRiRW prośby o wyjaśnienie z czego mogą wynikać te różnice.

 Wielkość importu wieprzowiny. Źródło: GIW oraz ZSRIR (rynek wieprzowiny - notowania za okres 29.11-05.12.2021).jpg
Wielkość importu wieprzowiny. Źródło: GIW oraz ZSRIR (rynek wieprzowiny - notowania za okres 29.11-05.12.2021).jpg

Zmiana wielkości importu wieprzowiny. Źródło: GIW oraz ZSRIR (rynek wieprzowiny - notowania za okres 29.11-05.12.2021).jpg
Zmiana wielkości importu wieprzowiny. Źródło: GIW oraz ZSRIR (rynek wieprzowiny - notowania za okres 29.11-05.12.2021).jpg

Dane pochodzące z Głównego Inspektoratu Weterynarii

Jak informuje GIW, różnica prawdopodobnie wynika z faktu, że Główny Lekarz Weterynarii dysponuje danymi wyłącznie na temat mięsa wieprzowego sprowadzanego do zakładów będących pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, tj. mięsa wieprzowego przywiezionego w celu wykorzystania do dalszej produkcji. „Dane nie zawierają informacji nt. mięsa sprowadzonego przed podmioty prowadzące handel hurtowy i detaliczny będące pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej” – jak dodaje GIW.

Szukasz artykułów potrzebnych w produkcji trzody? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Dane pochodzące ze ZSRIR

Z kolei dane dotyczące handlu zagranicznego publikowane w biuletynach informacyjnych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, pochodzą z oficjalnych statystyk publikowanych również przez Główny Urząd Statystyczny (zbierane przez Wydział Centrum Analityczne Izby Administracji Skarbowej w Warszawie), jak tłumaczy ministerstwo rolnictwa.

„Dane te obejmują obroty opracowane na podstawie zgłoszeń celnych zarejestrowanych w systemach informatycznych polskiej administracji celnej. Przy czym zgłoszenia celne obowiązujące przy rejestracji obrotów z państwami spoza Unii Europejskiej (UE) są realizowane w ramach systemu EXTRASTAT, natomiast ewidencja obrotów z państwami UE odbywa się na podstawie deklaracji INTRASTAT. Te dwa systemy są źródłem oficjalnych statystyk polskiego handlu zagranicznego” – czytamy w odpowiedzi MRiRW.

Jak podkreśla resort rolnictwa, dane na temat importu mięsa wieprzowego, którymi dysponuje Główny Lekarz Weterynarii mają nieco inny charakter, ponieważ są dotyczą wyłącznie mięsa wieprzowego sprowadzonego do zakładów przetwórczych będących pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

„Reasumując, dane gromadzone przez Inspekcję Weterynaryjną nie są pełnymi danymi na temat importu mięsa wieprzowego do Polski, ponieważ nie zawierają informacji m.in. na temat mięsa sprowadzonego przez podmioty prowadzące handel hurtowy lub detaliczny, które z kolei są pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej” – zaznacza ministerstwo rolnictwa.