Firma Schaumann jako pierwsza wprowadza do powszechnego żywienia zwierząt gospodarskich wysoce przyswajalne chelaty magnezu. Magnez wspomaga przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i optymalizuje ich wzajemne oddziaływanie. Niedobór magnezu prowadzi do pojawienia się u zwierząt nadwrażliwości nerwów i wystąpienia nadpobudliwości. Magnez jest również ważnym elementem składowym kości i zębów oraz aktywatorem dla ponad 300 enzymów. Pierwiastek pomaga także utrzymać elastyczność kości i jest niezbędnym, obok potasu, składnikiem mineralnym komórek.

Forma wiązania magnezu ma istotne znaczenie dla jakości żywienia zwierząt. Aktimag jest organicznym łączeniem makroelementu magnezu oraz aminokwasu glicyny. Wyjątkowość tej kombinacji polega na połączeniu magnezu z dwiema cząsteczkami glicyny, czego pozytywne oddziaływanie widać już podczas samego trawienia: jon magnezu dzięki kompleksowej formie z dwiema cząsteczkami glicyny jest na tyle stabilny, że nie wchodzi w systemie trawiennym w reakcję z innymi anionami, jak np. fosforany czy proteiny. Dzięki temu magnez pozostaje w formie wysoce przyswajalnej.

Glicynian magnezu jest efektem procesu technologicznego, opatentowanego przez Instytut ISF Schaumann Forschung. Obok wysokiej biodostępności nowe specjalne wiązanie oznacza wysoką zawartość magnezu wynoszącą min. 11,5 proc. Aktimag został umieszczony w wykazie pasz o pozytywnym oddziaływaniu.

Rezultatem jest możliwość nieograniczonego zastosowania dla każdego gatunku zwierząt.

Doświadczenia z trzodą i drobiem potwierdziły pozytywne oddziaływanie Aktimagu. W doświadczeniu z brojlerami wykazano pięciokrotnie wyższą przyswajalność magnezu w formie Aktimag w porównaniu z tlenkiem magnezu. Zastosowanie Aktimagu pozwala pokryć w sposób optymalny zapotrzebowanie zwierząt, szczególnie w sytuacjach wywołujących zaburzenia metaboliczne, jak np. zmiana stanowisk, transport, faza wysokiej wydajności itd.

Dzięki magnezowi w wysoce przyswajalnej formie można skutecznie zmniejszyć stres, nerwowość i agresywność zwierząt.