Fala upałów i wysokie koszty produkcji

Lato przyniosło tropikalne temperatury Europie. W wyniku upałów świnie straciły apetyt, a ich dzienne przyrosty spadły. W rezultacie podaż świń rzeźnych zmniejszyła się zdecydowanie poniżej średniej. W niektórych tygodniach uboju oficjalne dane ubojowe spadły znacznie poniżej 900 tys. sztuk. Mała podaż doprowadziła natychmiast do podwyżki cen, a notowania wzrosły do ​​1,55 euro / kg wagi ubojowej. Ze względu na pogodę zbiory były mniejsze i jakościowo zróżnicowane. Po żniwach ceny zbóż i mieszanek paszowych gwałtownie wzrosły. W nowym rozporządzeniu nawozowym wzrosły wymagania i koszty dotyczące aplikacji i dostawy nawozu.

Zagrożenie afrykańskim pomorem świń

We wrześniu 2018 r. wykryto dwa pierwsze dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto u dzików w Belgii. Z tymi przypadkami epidemia, która od lat szerzy się w Europie Wschodniej, wywołała ogromny niepokój na zachodzie Europy. Konsekwencją były zakłócenia, w szczególności na belgijskim rynku świń rzeźnych i wieprzowiny. Belgijska cena świń rzeźnych gwałtownie spadła, a belgijska wieprzowina w wyniku ograniczeń importowych w krajach trzecich coraz większym stopniu wchodziła na rynek europejski.

2019 kolejny rok wyzwań

Rok 2018 był trudny. Nawet, jeśli hodowcy świń w bieżącym roku kalendarzowym 2019 muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, pojawiają się pozytywne tendencje. W przypadku produkcji wieprzowiny szacunki opierają się na niewielkim spadku produkcji wieprzowiny w UE. Jednocześnie eksport wieprzowiny, zwłaszcza do Azji, powinien rozwijać się dobrze. W sumie cena świń rzeźnych prawdopodobnie będzie miała wyraźny trend wzrostowy w porównaniu z rokiem poprzednim.