Dawki inseminacyjne knura należy przechowywać w temperaturze ok. 17oC (+/- 2oC), unikając wahań temperatury i chroniąc je przed dostępem światła słonecznego. Najczęściej dawki nasienia zachowują przydatność do inseminacji przez od 3 do 7 dni.

W małych gospodarstwach najtańszą metodą przewozu, a także kilkugodzinnego przechowywania nasienia, są torby izotermiczne. Jednak należy pamiętać, aby umieścić taką torbę w zimnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie jest wyższa niż 17oC. Lepszym rozwiązaniem podczas przewożenia są termosy, ponieważ w trakcie transportu w większym stopniu zagwarantują utrzymanie prawidłowej temperatury 17oC. Mają one niewielką pojemność, bo jedynie 0,5 l, dlatego termosy to rozwiązanie dla małych gospodarstw, w których po krótkim czasie od przywozu nasienie zostaje wykorzystane.

- Jeżeli zależy nam na transporcie większej partii nasienia i przechowaniu przez najwyżej dwa dni, wówczas najlepszym wyjściem jest zakup termoboksu, który pozwoli na zapewnienie odpowiedniej jakości plemników przez czas, jaki musi upłynąć do inseminacji lochy. Termoboksy obecne na polskim rynku mają pojemność od 10 nawet do 50 litrów, mogą być zasilane z sieci, a także  posiadają wtyczkę do zasilania w samochodzie. Najlepsze warunki przechowywania plemników zapewni zastosowanie termoboksu ze stabilizowaną temperaturą (zasilanie AC230V lub DC12V) – mówi Piotr Garlicki, specjalista ds. hodowli trzody chlewnej SHiUZ w Bydgoszczy.

W stadach powyżej 200 szt. loch zdarza się, że w gospodarstwie przechowuje się większe partie nasienia, które ciągle się wymieniają. Jest to spowodowane podziałem stada loch i synchronizacją rui w poszczególnych grupach. - Dlatego u dużych producentów trzody chlewnej w gospodarstwach nie mogą być stosowane wyłącznie termoboksy, ponieważ nie są wystarczająco wydajne. Termoboksy nawet jeżeli mają dużą pojemność i mogą pomieścić wiele partii nasienia to nie mogą pracować „non stop”. Jeżeli będziemy nieustannie używać termoboksu bez okresów odłączenia od prądu, to wówczas nie ma gwarancji, że urządzenie będzie utrzymywało odpowiednią temperaturę. W wyniku tego część plemników w paczkach nasienia może obumrzeć i wówczas musimy liczyć się z tym, że przeprowadzona inseminacja zakończy się niepowodzeniem. Dlatego dla dużych producentów zaleca się, aby do wyposażenia sekcji rozrodu fermy dołączali oprócz urządzeń do przewozu nasienia także lodówki, które zapewnią optymalne warunki temperaturowe do przechowywania nasienia, co pozwoli na ciągłe prowadzenie poszczególnych grup rozrodczych loszek - mówi lek. wet. Piotr Choczyński z firmy Polnet.