Ceny trzody chlewnej pozostają w Unii Europejskiej na dość wysokim poziomie. Wszyscy unijni giganci produkcji świń patrzą w kierunku Chin, które w ciągu roku występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) zdziesiątkowały swoje pogłowie. Do tego dochodzą problemy z wirusem w innych azjatyckich krajach, takich jak Wietnam, Filipiny, czy Korea Południowa. To powoduje, że unijne kraje liczą na zwiększenie eksportu wieprzowiny i dobre interesy z Azją.

Niestety, ale ograniczoną drogę do tego biznesu cały czas mają państwa dotknięte ASF. Chiny nie respektują zasad regionalizacji pod kątem występowania chorób zakaźnych zwierząt, dlatego zamyka to drogę handlową krajom Wspólnoty, walczącym z wirusem ASF - bez względu na to czy choroba wystąpiła w populacji dzików, czy też świń.

Większe zapotrzebowanie na wieprzowinę ze strony Azji, w połączeniu z mniejszą, unijną produkcją trzody chlewnej, może tworzyć szanse na długotrwałe utrzymanie się wysokich cen skupu.

O tym, w jakim stopniu te zależności przełożą się na sytuację cenową w polskich skupach i opłacalność produkcji świń w krajowych gospodarstwach będzie mówił dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki w Pawłowicach, podczas sesji poświęconej tej produkcji.

Serdecznie zapraszamy na VII edycję konferencji "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie". W tym roku miejscem wydarzenia będzie Global Expo na warszawskim Żeraniu.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, wystarczy wcześniej zarejestrować się poprzez formularz dostępny na naszej stronie.

Szczegóły spotkania oraz agenda