Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy zdecydowana większość punktów sprzedaży warchlaków zdecydowała się na podtrzymanie cen. Pojawiło się także kilka obniżek (od 10 do 35 zł/szt.) oraz jedna podwyżka (o 30 zł/szt.).

Prognozy dla rynku warchlaków

Jak informuje Jakub Napierała część producentów obniżyła ceny ze względu na obniżki cen tuczników, jednak popyt na warchlaki utrzymuje się na stałym poziomie.

– Obniżyliśmy ceny ze względu na sytuację na rynku tuczników. Nie ma problemów z popytem. Zainteresowanie utrzymuje się na stałym poziomie. Nie spodziewam się pogorszenia sytuacji. Sądzę, że ceny tuczników nie będą spadały, a mogą nawet wzrosnąć. Również sytuacja na rynku warchlaków powinna być stabilna – mówi Napierała.

Nasz rozmówca podkreśla jednak, że w dłuższej perspektywie sytuacja producentów warchlaków będzie coraz gorsza, m.in. ze względu na nieprzewidywalność rynku, brak stabilizacji, duże ryzyko w zakresie inwestycji, brak następców oraz problemy z ASF.

O problemach z ASF wspomina Bogdan Wiśnicki, który w związku z wystąpieniem choroby w powiecie parczewskim ma problem ze zbytem warchlaków.

– Bardzo duże ilości warchlaków sprzedawałem klientom z powiatu parczewskiego, ale pojawiło się tam kilka ognisk ASF i popyt spadł, w związku z tym obniżam nieco ceny prosiąt – tłumaczy Wiśnicki.  

Z kolei w ocenie Remigiusza Bilskiego, kierownika regionalnego ds. sprzedaży z PH Konrad, sytuacja na rynku warchlaków jest stabilna z lekką tendencją do podwyżek.

– Na rynku nie będzie gorzej. Chwilowo handel warchlakami się pogorszył, co wynikało m.in. z niższego zapotrzebowania na warchlaki w krajach południowych oraz rozpoczęcia corocznego okresu niższego popytu na warchlaki w Niemczech. W konsekwencji na rynku pojawiło się nieco więcej warchlaków. Jednak w dłuższej perspektywie ich podaż nie będzie ulegała zwiększeniu, ponieważ nawet korzystna koniunktura na rynku trzody chlewnej nie mobilizuje do powrotu do hodowli lub jej zwiększenia. Wynika to m.in. z problemów z ASF oraz niepewnej sytuacji ekonomicznej, która wstrzymuje inwestycje. Pogłowie trzody nieustannie więc spada – mówi Bilski. –  Tuczników na rynku jest mało. Zakłady ciągną na rezerwie, więc pojawiły się możliwości negocjacji. Słyszałem także głosy mówiące o możliwej podwyżce na niemieckiej giełdzie tuczników w najbliższą środę. Sądzę, że dalsze podwyżki tuczników są możliwe, choć zakłady będą bardzo ostrożne w podnoszeniu cen. Słyszałem nawet opinie, że warchlaki mogą wrócić na ścieżkę podwyżek. W mojej ocenie sytuacja jest stabilna z lekką tendencją do podwyżek, zarówno na rynku tuczników, jak i na rynku warchlaków – dodaje.  

Aktualne ceny warchlaków krajowych (21.07.2023)?

Zdecydowana większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków z krajowej produkcji zdecydowała na podtrzymanie cen z poprzedniego tygodnia. Pojawiły się także sporadyczne obniżki (od 15 do 20 zł/szt.) oraz jedna podwyżka (o 30 zł/szt.).

Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy stawki za warchlaki z krajowej produkcji ważące 20 kg wynoszą średnio 449 zł/szt. netto, tj. o 3 zł/szt. mniej niż przed tygodniem. Ceny minimalnie warchlaków w tej masie osiągają 380 zł/szt. netto, zaś maksymalne 480 zł/szt. netto.

Z kolei warchlaki krajowe ważące 30 kg kosztują średnio 564 zł/szt. netto., tj. o 1 zł/szt. więcej niż w zeszłym tygodniu.  Ich ceny mieszczą się w zakresie 530 – 580 zł/szt. netto.

Ceny warchlaków krajowych z dn. 21.07.2023, farmer.pl
Ceny warchlaków krajowych z dn. 21.07.2023, farmer.pl

Ile za warchlaki importowane (21.07.2023)?

W przypadku warchlaków importowanych zdecydowana większość ankietowanych punktów sprzedaży podtrzymała ceny zeszłego tygodnia. Pojawiły się również sporadyczne obniżki cen (od 10 do 35 zł/szt.).

Warchlaki importowane z Danii wyceniane są aktualnie na średnio 555 zł/szt. netto, tj. o 6 zł/szt. mniej niż w ubiegłym tygodniu. Ich ceny wahają się w zakresie od 510 do 585 zł/szt. netto. Podane ceny dotyczą warchlaków w masie 30 kg.

Ceny warchlaków importowanych z dn. 21.07.2023, farmer.pl
Ceny warchlaków importowanych z dn. 21.07.2023, farmer.pl

Sprawdź aktualne notowanie cen warchlaków!