- Ceny warchlaków krajowych i importowanych pozostają w trendzie bocznym
- Tym razem nasi rozmówcy dzielą się nieco optymistyczniejszymi prognozami
- Chcesz otrzymywać podobne, bezpłatne informacje? Jeśli tak, to już dziś zapisz się na nasz codzienny newsletter
Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy zdecydowana większość punktów sprzedaży warchlaków zdecydowała się na podtrzymanie cen. Pojawiło się także kilka obniżek (od 10 do 35 zł/szt.) oraz jedna podwyżka (o 30 zł/szt.).

Czytaj więcej
Ceny duńskich warchlaków wciąż bez korektyPrognozy dla rynku warchlaków
Jak informuje Jakub Napierała część producentów obniżyła ceny ze względu na obniżki cen tuczników, jednak popyt na warchlaki utrzymuje się na stałym poziomie.
– Obniżyliśmy ceny ze względu na sytuację na rynku tuczników. Nie ma problemów z popytem. Zainteresowanie utrzymuje się na stałym poziomie. Nie spodziewam się pogorszenia sytuacji. Sądzę, że ceny tuczników nie będą spadały, a mogą nawet wzrosnąć. Również sytuacja na rynku warchlaków powinna być stabilna – mówi Napierała.
Nasz rozmówca podkreśla jednak, że w dłuższej perspektywie sytuacja producentów warchlaków będzie coraz gorsza, m.in. ze względu na nieprzewidywalność rynku, brak stabilizacji, duże ryzyko w zakresie inwestycji, brak następców oraz problemy z ASF.
O problemach z ASF wspomina Bogdan Wiśnicki, który w związku z wystąpieniem choroby w powiecie parczewskim ma problem ze zbytem warchlaków.
– Bardzo duże ilości warchlaków sprzedawałem klientom z powiatu parczewskiego, ale pojawiło się tam kilka ognisk ASF i popyt spadł, w związku z tym obniżam nieco ceny prosiąt – tłumaczy Wiśnicki.
Z kolei w ocenie Remigiusza Bilskiego, kierownika regionalnego ds. sprzedaży z PH Konrad, sytuacja na rynku warchlaków jest stabilna z lekką tendencją do podwyżek.
– Na rynku nie będzie gorzej. Chwilowo handel warchlakami się pogorszył, co wynikało m.in. z niższego zapotrzebowania na warchlaki w krajach południowych oraz rozpoczęcia corocznego okresu niższego popytu na warchlaki w Niemczech. W konsekwencji na rynku pojawiło się nieco więcej warchlaków. Jednak w dłuższej perspektywie ich podaż nie będzie ulegała zwiększeniu, ponieważ nawet korzystna koniunktura na rynku trzody chlewnej nie mobilizuje do powrotu do hodowli lub jej zwiększenia. Wynika to m.in. z problemów z ASF oraz niepewnej sytuacji ekonomicznej, która wstrzymuje inwestycje. Pogłowie trzody nieustannie więc spada – mówi Bilski. – Tuczników na rynku jest mało. Zakłady ciągną na rezerwie, więc pojawiły się możliwości negocjacji. Słyszałem także głosy mówiące o możliwej podwyżce na niemieckiej giełdzie tuczników w najbliższą środę. Sądzę, że dalsze podwyżki tuczników są możliwe, choć zakłady będą bardzo ostrożne w podnoszeniu cen. Słyszałem nawet opinie, że warchlaki mogą wrócić na ścieżkę podwyżek. W mojej ocenie sytuacja jest stabilna z lekką tendencją do podwyżek, zarówno na rynku tuczników, jak i na rynku warchlaków – dodaje.

Czytaj więcej
Kiedy na rynek tuczników powróci trend wzrostowy?Aktualne ceny warchlaków krajowych (21.07.2023)?
Zdecydowana większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków z krajowej produkcji zdecydowała na podtrzymanie cen z poprzedniego tygodnia. Pojawiły się także sporadyczne obniżki (od 15 do 20 zł/szt.) oraz jedna podwyżka (o 30 zł/szt.).
Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy stawki za warchlaki z krajowej produkcji ważące 20 kg wynoszą średnio 449 zł/szt. netto, tj. o 3 zł/szt. mniej niż przed tygodniem. Ceny minimalnie warchlaków w tej masie osiągają 380 zł/szt. netto, zaś maksymalne 480 zł/szt. netto.
Z kolei warchlaki krajowe ważące 30 kg kosztują średnio 564 zł/szt. netto., tj. o 1 zł/szt. więcej niż w zeszłym tygodniu. Ich ceny mieszczą się w zakresie 530 – 580 zł/szt. netto.

Ile za warchlaki importowane (21.07.2023)?
W przypadku warchlaków importowanych zdecydowana większość ankietowanych punktów sprzedaży podtrzymała ceny zeszłego tygodnia. Pojawiły się również sporadyczne obniżki cen (od 10 do 35 zł/szt.).
Warchlaki importowane z Danii wyceniane są aktualnie na średnio 555 zł/szt. netto, tj. o 6 zł/szt. mniej niż w ubiegłym tygodniu. Ich ceny wahają się w zakresie od 510 do 585 zł/szt. netto. Podane ceny dotyczą warchlaków w masie 30 kg.

Sprawdź aktualne notowanie cen warchlaków!

Czytaj więcej
Kolejny kraj wstrzymuje import polskiej wieprzowiny
Komentarze