Informację na temat nowych przypadków choroby podał pod koniec zeszłego tygodnia Główny Inspektorat Weterynaryjny. W okresie 21 – 23 grudnia, chorobę potwierdzono pięciokrotnie, u dzików odstrzelonych, bądź znalezionych na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Wszystkie przypadki łączy niewielka odległość od miejsca wykrycia do granicy z Białorusią: nie wyniosła ona więcej niż 15 km.

Chorobą potwierdzono u dzików odstrzelonych w miejscowościach:

- Gruszki (gmina Narewka, powiat hajnowski, województwo podlaskie) w odległości około 8 km od granicy z Białorusią

- Kolonia Dobryń (gmina Zalesie, powiat bialski, województwo lubelskie) w odległości około 7 km od granicy z Białorusią

- Dubicze (gmina Stara Kornica, powiat łosicki, województwo mazowieckie) w odległości około 15 km od granicy z Białorusią.

Dwa przypadki dotyczą natomiast dwóch padłych dzików znalezionych na terenie miejscowości Klukowicze Kolonia (gmina Nurzec – Stacja, powiat siemiatycki, województwo podlaskie) w odległości około 2,5 km od granicy z Białorusią, a także u dzika znalezionego w pobliżu miejscowości Dobryń Mały (gmina Zalesie, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości około 12 km od granicy.

Mimo, że nie spłynęły jeszcze dane z zeszłego tygodnia, już teraz wiemy, że miniony rok był niestety rekordowy jeśli chodzi o ilość stwierdzonych przypadków choroby u dzików, jak i ognisk pomoru w stadach świń. Od początku zeszłego roku na terenie kraju stwierdzono 94 przypadki ASF u dzików, a także 20 ognisk choroby u świni domowej. Liczba ta może jeszcze wzrosnąć, gdyż brak jest obecnie danych z ostatniego tygodnia roku.