W ostatnich dniach cała branża żyje faktem wystąpienia pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń w stadzie trzody w województwie łódzkim. Sytuacja jest na tyle poważna, że znajduje się ono blisko jednego z największych zagłębi produkcji żywca wieprzowego w Polsce - powiatu piotrkowskiego. Wysoce prawdopodobne jest to, że część tego terenu zostanie wkrótce restrykcjami.
W tej sytuacji niejako na margines schodzi sytuacja związana z ASF dzików, niemniej nie można zapominać również o ogniskach pomoru w populacji dzików, które regularnie pojawiają się w naszym kraju. W ciągu minionego tygodnia na terenie sześciu województw ogniska ASF dzików pojawiły się w 55 lokalizacjach. Choroba pojawiła się na następujących terenach:
Województwo warmińsko-mazurskie:
- powiat ostródzki (gmina Ostróda)
Województwo podlaskie:
- powiat siemiatycki (gmina Nurzec-Stacja)
Województwo lubelskie:
- powiat biłgorajski (gmina Potok Górny)
- powiat hrubieszowski (gmina Hrubieszów)
- powiat kraśnicki (gmina Trzydnik Duży)
- powiat zamojski (gmina Zwierzyniec)
Województwo podkarpackie:
- powiat jarosławski (gmina Laszki)
- powiat lubaczowski (gminy Stary Dzików i Wielkie Oczy)
- powiat mielecki (gmina Mielec)
Województwo lubuskie:
- powiat gorzowski (gmina Kostrzyn n. Odrą)
- powiat krośnieński (gmina Bytnica)
- powiat międzyrzecki (gminy Międzyrzecz i Trzciel)
- powiat słubicki (gminy Ośno Lubuskie , Rzepin i Słubice)
- powiat sulęciński (gminy Lubniewice i Torzym)
- powiat świebodziński (gminy Lubrza, Szczaniec, Świebodzin i Zbąszynek)
- powiat wschowski (gmina Szlichtyngowa)
- powiat zielonogórski (gminy Nowogród Bobrzański , Sulechów i Zielona Góra)
- powiat żagański (gminy Małomice, Szprotawa, Wymiarki i Żagań)
Województwo zachodniopomorskie:
- powiat gryfiński (gmina Cedynia)
- powiat myśliborski (gmina Boleszkowice)
W 55 ogniskach pomoru ślady wirusa potwierdzono w tkankach 64 zwierząt. OD początku roku potwierdzono 1716 ognisk ASF w populacji dzików.
Przypominamy, że wraz z ostatnimi zmianami prawa weterynaryjnego zmieniła się terminologia dotycząca ASF. Od tej pory nie operujemy już terminem "przypadki ASF" - funkcjonują pojęcia ognisk ASF u dzików i ognisk ASF u świń.
Komentarze