Poprzedni tydzień krajowy rynek wieprzowiny zakończył z dość wyraźnym wzrostem cen. Wówczas podskoczyły one średnio o 12 groszy. Niestety tendencja wzrostowa nie trwała długo. Jak wynika z naszego dzisiejszego notowania rynku wieprzowiny, ceny półtusz w klasie E spadły o kilkanaście groszy. Co ciekawe tak wyraźnych korekt nie odnotowano w przypadku zakładów skupujących tuczniki w wadze żywej. 

Ile kosztują tuczniki w wbc?

Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy za kilogram półtusze w klasie E krajowe skupy płacą obecnie średnio 6,23 zł netto, czyli o 14 groszy mniej niż tydzień temu. Ceny wahają się w granicach 5,75 - 6,40 zł netto za kilogram. 

Jakie stawki za żywiec wieprzowy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, tak dużego spadku cen nie odnotowano w przypadku świń sprzedawanych w wadze żywej. Średnia cena skupu żywca spadła jedynie o 2 grosze utrzymując się na poziomie 4,87 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 4,17-5,40 zł netto za kilogram. 

Skąd się wzięły obniżki cen? 

Wydaje się, że korekty w krajowych cennikach są bezpośrednią odpowiedzią na zeszłotygodniowe spadki cen tuczników na rynku niemieckim. Przypomnijmy, wówczas stawki skurczyły się o 7 eurocentów spadając do pułapu 1,30 euro za kilogram. W przypadku krajowych skupów spadek ten został nieco złagodzony ze względu na niską podaż tuczników ze strefy białej utrzymującą się w naszym kraju. Warto zresztą dodać, że powyższe ceny dotyczą świń właśnie ze strefy białej - w przypadku tuczników ze strefy czerwonej stawki pozostają znacznie niższe. 

Sprawdź aktualne notowania skupu trzody chlewnej w poszczególnych zakładach mięsnych!