GIW oznaczył kolejne punkty wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w krajowych stadach trzody chlewnej. Choroba poszerza swój zasięg i dotyka kolejną gminę na Podkarpaciu. Tym razem dwa, nowe ogniska znajdują się w gminie Sieniawa. Wcześniej GIW informował o ogniskach w dwóch pobliskich gminach, były to:

- 23 lipca br. stado liczące 30 świń w gminie Stary Dzików,

- 1 sierpnia br. stado liczące 1 świnie również w gminie Stary Dzików,

- 6 sierpnia br., dwa ogniska ASF w gminie Adamówka, stada liczące 35 świń oraz 7 świń.

Od początku 2020 r. już ponad 44 tys. świń padło lub zostało zlikwidowanych w wyniku wystąpienia ogniska ASF. Nie znamy jeszcze obrazu sytuacji w ostatnich, wskazanych przez GIW zdarzeniach. Będziemy informować o najnowszych doniesieniach w tym temacie.

W tym roku, spośród 50 ognisk ASF, które wystąpiły na terenie Polski do dnia 13 sierpnia:

- 15 z nich odnotowano w stadach liczących do 10 świń,

- 19 ognisk w stadach liczących od 11 do 50 świń,

- 5 ognisk w stadach liczących od 51 do 100 świń,

- 5 ognisk w stadach liczących od 101 do 1000 świń,

- 6 ognisk w stadach liczących 1001 i więcej świń.

Aktualizacja:

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 51. i 52. w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF), na podstawie wyników badań z dnia 17 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 51 w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie (wyłącznie tuczniki), położonym w miejscowości Czerce, w gminie Sieniawa, w powiecie przeworskim, w województwie podkarpackim.

Ognisko ASF nr 52 w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 38 świń (wyłącznie tuczniki), położonym w miejscowości Dobra, w gminie Sieniawa, w powiecie przeworskim, w województwie podkarpackim.