Wczorajsze sesja VEZG zakończyła się powrotem trendu spadkowego. Niestety obniżki ponownie są bardzo bolesne. W porównaniu z poprzednią sesją tuczniki potaniały aż o 10 eurocentów. Obecnie rekomendowana przez VEZG cena skupu tuczników to 2.30 euro za kilogram tucznika o mięsności 57 proc. (odpowiednik naszej klasy E). Warto dodać, że jest to najniższa stawka od połowy marca. 

W przeliczeniu na krajową walutę (według kursu euro z dzisiaj: 1 EUR=4,46 PLN) niemieckie tuczniki kosztują obecnie 10,26 zł/kg, wobec 10,70 zł/kg w ubiegłym tygodniu. 

Ceny tuczników w Polsce

Na początku tygodnia na krajowym rynku ceny tuczników kształtowały się na średnim poziomie 10,28 zł netto za kilogram tucznika w klasie E, oraz 8,23 zł netto za kilogram tucznika w wadze żywej. Praktycznie pewne jest, że na dniach ceny spadną o kolejnych 50 groszy, co oznaczałoby, że powrócą one do poziomu z początku roku. 

Warto dodać, że spadki cen w Polsce nie są proporcjonalne do obniżek w Niemczech. Od końca czerwca do wczoraj ceny na małej giełdzie spadły jedynie o 10 eurocentów (+/-45 groszy). Tymczasem w omawianym okresie krajowe rzeźnie obniżyły ceny o blisko 1,50 zł!