Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). W bieżącym roku jest ot już 7 ognisko na terytorium Polski. Wyznaczone zostało na podstawie wyników badań z 17 lipca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Choroba wystąpiła w gospodarstwie utrzymującym 10 świń (5 warchlaków, 1 tucznika i 4 lochy), położonym w miejscowości Wola Obszańska, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Wolę Obszańską od najbliższego ogniska ASF potwierdzonego w tym roku (ognisko 3/2020) dzieli 170 km, jednak w lipcu w okolicy (poniżej 20 km od nowego ogniska) potwierdzono wystąpienie ASF w populacji dzików.

Jak informuje GLW, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.