Miesiące od listopada do maja były z reguły okresem w którym ogniska ASF świń były w Polsce rzadkością. W ośmioletniej historii obecności choroby w Polsce w tym okresie potwierdzano jedynie pojedyncze zachorowania, zaś nigdy jeszcze ognisko ASF nie pojawiło się w grudniu. Niestety właśnie się to zmieniło, gdyż Główny Inspektorat Weterynarii poinformował wczoraj o wystąpieniu kolejnego, 123. w tym roku, ognisku ASF świń. 

Gdzie wystąpił ASF?

Podobnie jak poprzednie ogniska, tak i tym razem ASF pojawił się na terenie województwa świętokrzyskiego. Chorobę potwierdzono w miejscowości Kostomłoty Pierwsze w gminie Miedziana Góra (pow. kielecki). Miejsce wystąpienia ogniska znajduje się zaledwie kilkaset metrów od administracyjnych granic miasta Kielce. Obecnie nie znamy wielkości stada, w którym pojawiła się choroba. Teren ten włączony jest do strefy niebieskiej, niemniej już wcześniej kwestią czasu było objęcie tej części województwa strefą czerwoną. Wszystko to za sprawą poprzedniego ogniska ASF, które pod koniec listopada pojawiło się w gminie w sąsiedniej gminie Piekoszów. Niemniej ostatnie ognisko z pewnością spowoduje włączenie dalszych regionów do strefy czerwonej.

Ogniska ASF w 2021 roku

Poprzednie ognisko ASF potwierdzono 26 listopada we wspomnianej gminie Piekoszów. Łącznie na terenie województwa świętokrzyskiego potwierdzono w tym roku 8 ognisk ASF. ASF świń potwierdzono także w województwach: warmińsko-mazurskim (18 ognisk), podlaskim (1 ognisko), mazowieckim (2 ogniska), lubelskim (3 ogniska), podkarpackim (55 ognisk), małopolskim (6 ognisk), łódzkim (3 ogniska), lubuskim (6 ognisk), wielkopolskim (9 ognisk) i dolnośląskim (12 ognisk). W dotychczasowych ogniskach (z wyjątkiem ostatniego) padło, lub zostało ubitych, 41319 świń.