Według mapy Głównego Inspektoratu Weterynarii ognisko ASF wybuchło w gminie Płoniawy-Bramura w powiecie makowskim, w północnej części województwa mazowieckiego. Obecnie ustalamy jaka jest wielkość zakażonego stada, oraz skąd choroba mogła wziąć się w tej okolicy. 

ASF na północnym Mazowszu

Zwłaszcza ta ostatnia kwestia pozostaje szczególnie zagadkowa: w tej części kraju nie notowano jeszcze nigdy ASF świń. Historycznie pomór pojawił się wprawdzie w sąsiednim powiecie ciechanowskim miało to jednak miejsce 4 lata temu w stadzie oddalonym o ponad 40 km. W okolicy nie notuje się także ASF dzików. Najbliższe tegoroczne ognisko ASF dzików potwierdzono w okolicach Ostrowi Mazowieckiej, oddalonej o około 50 km  od miejsca wybuchu ostatniego ogniska.

ASF świń w 2023 roku

To jedenaste ognisko ASF potwierdzone w tym roku. Poprzednie potwierdzono 29 czerwca w powiecie obornickim w Wielkopolsce. Tegoroczna seria ognisk pomoru skoncentrowała się jak na razie w okolicach Parczewa i Radzynia Podlaskiego na Lubelszczyźnie. Potwierdzono tam 5 ognisk choroby.