Główny Inspektorat Weterynarii poinformował dziś o wystąpieniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń w stadzie trzody chlewnej. Jest to trzecie ognisko stwierdzone w ciągu zaledwie kilku dni.

Drugie ognisko ASF w powiecie radzyńskim

Ósme ognisko ASF stwierdzono w stadzie świń zlokalizowanym w miejscowości Bezwola Górne, w gminie Wohyń, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Na terenie tym obowiązuje strefa czerwona.

Jest to drugie ognisko ASF wyznaczone w tym roku w powiecie radzyńskim. Poprzednie wyznaczono w tej samej miejscowości (Bezwola Górne) 15.06.2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 109 świń (11 loch, 3 loszki, 40 tuczników, 30 warchlaków i 25 prosiąt).

Od początku czerwca potwierdzono już siedem ognisk ASF w stadach trzody chlewnej, z czego pięć na terenie województwa lubelskiego.

Wirus pojawił się w gospodarstwie kontaktowym

Jak poinformowała nas lek. wet. Alina Smyk, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Radzyniu Podlaskim, w gospodarstwie, w którym wystąpił wirus utrzymywano 28 świń.

Jest to tzw. gospodarstwo kontaktowe. Od gospodarstwa, w którym stwierdzono poprzednie ognisko w tej miejscowości oddziela je jedynie polna droga, jak zaznacza nasza rozmówczyni.

– Nie znamy dokładnego źródła przeniesienia wirusa, są to jednak gospodarstwa sąsiadujące i z tym było związane wybicie. Podczas wybijania zwierząt w gospodarstwie kontaktowym pobrano próby i okazało się, że wirus już tam był – informuje Smyk. – Wszystkie zwierzęta zostały już wybite i przekazane do utylizacji. Podjęto wszelkie czynności mające na celu unieszkodliwienie wirusa. Przeprowadzono dezynfekcję i całość zadań zabezpieczających – dodaje.

Ile gospodarstw obejmą obszary zapowietrzony i zagrożony?

Jak poinformowała nasza rozmówczyni, obszary zapowietrzony i zagrożony obejmą około 151 gospodarstw.

– W obszarze zapowietrzonym znajduje się 18 gospodarstw utrzymujących świnie, a w obszarze zagrożonym jest ich 133. Są to gospodarstwa zróżnicowane pod względem wielkości – informuje Smyk. – Lekarze zgodnie z zasadami przeprowadzili tzw. wizytacje w okręgu zapowietrzonym i zagrożonym. Każde gospodarstwo w takich przypadkach podlega kontroli zabezpieczeń przed wniknięciem wirusa – dodaje.