Główny Inspektorat Weterynaryjny przekazał informację na temat kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Nowe zachorowania odnotowano na terenie trzech województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Szczególnie niepokoi przypadek choroby stwierdzony na terenie miejscowości Czaple (gm. Radziłów, pow. grajewski, woj. podlaskie). Choć na terenie gminy stwierdzano już przypadki choroby, jeszcze nigdy przypadku ASF nie odnotowano w lokalizacji tak bardzo wysuniętej na zachód – miejscowość w której potwierdzono chorobę leży w odległości blisko 90 km od granicy z Białorusią. Świadczy to o powolnym, lecz systematycznym przesuwaniu się zasięgu ASF.

Na terenie województwa podlaskiego ASF stwierdzono także trzy inne przypadki afrykańskiego pomoru świń. Dwukrotnie chorobę potwierdzono na terenie miejscowości Augustynka (gm. Nurzec – Stacja, pow. siemiatycki), leżącej w odległości 13 km od granicy. Na terenie tej samej gminy stwierdzono jeszcze jeden przypadek choroby. Dotyczy on zwłok dzika znalezionych na terenie miejscowości Dąbrowa Leśna, położonej w odległości 11 km od granicy.

Tym razem tylko jeden przypadek choroby wykryto w województwie mazowieckim. Dotyczy on zwłok trzech dzików znalezionych na terenie miejscowości Stare Litewniki (gm. Sarnaki, pow. łosicki), w odległości 19 km od granicy z Białorusią.

Prawdziwy "wysyp" nowych przypadków ASF nastąpił natomiast na terenie powiatu bialskiego, w województwie lubelskim. W minionym tygodniu potwierdzono na tym terenie aż dziewięć nowych przypadków choroby. Sześć z nich dotyczy dzików znalezionych lub odstrzelonych na terenie gminy Janów Lubelski. Nowe przypadki choroby potwierdzono w miejscowościach: cztery przypadki potwierdzono w miejscowości Kolonia Janów Podlaski (5 km od granicy), po jednym zaś przypadku w miejscowościach Klonownica Mała (7 km od granicy) i Nowy Pawłów (3 km od granicy).

Przypadki choroby potwierdzono też w dwóch innych gminach powiatu bialskiego. Dotyczą one szczątków padłych dzików znalezionych na terenie miejscowości Klonownica Duża (gm. Rokitno, 10 km od granicy) i Dobryń Kolonia (gm. Zalesie, 6 km od granicy).

Od momentu pojawienia się wirusa ASF na terenie naszego kraju, potwierdzono już 294 przypadki ASF u dzików, oraz 23 ogniska choroby w populacji świń.