Jak informuje Główny Inspektorat Weterynaryjny, w okresie 5 - 11 lutego, na terenie czterech województw (mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko - mazurskiego) wystąpiło 86 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń. Obecność wirusa potwierdzono w tkankach blisko 200 zwierząt.

Najwięcej przypadków choroby wystąpiło w sześciu powiatach województwa lubelskiego. Pomór pojawił się w powiecie:

- włodawskim (7 przypadków w gminie Wyryki, 3 przypadki w gminie Hańsk, 2 przypadki w gminie Stary Brus, oraz po jednym przypadku w gminach Wola Uhruska i Włodwawa)

- bialskim (7 przypadków w gminie Drelów, 5 przypadków w gminie Międzyrzec Podlaski, 2 przypadki w gminie Kodeń, oraz po jednym przypadku w gminach Zalesie i Leśna Podlaska)

- chełmskim (5 przypadków w gminie Sawin, oraz 2 przypadki w gminie Wierzbica)

- radzyńskim (5 przypadków w gminie Komarówka Podlaska, oraz 1 przypadek w gminie Kąkolewnica)

- parczewskim (2 przypadki w gminie Podedwórze, oraz po jednym przypadku w gminach Dębowa Kłoda, Sosnowica i Jabłoń)

- łukowskim (3 przypadki w gminie Łuków)

27 nowych przypadków pomoru wystąpiło w województwie mazowieckim. Co ciekawe, najwięcej z nich potwierdzono w samej stolicy. Cztery przypadki ASF wystąpiły na warszawskiej Białołęce, dwa na Bemowie, a po jednym na Żoliborzu i Wilanowie.

Poza tym ASF na Mazowszu pojawił się w powiatach:

- warszawskim zachodnim (3 przypadki w gminie Leszno, oraz po jednym przypadku w gminach Stare Babice i Łomianki)

- legionowskim (3 przypadki w gminie Wieliszew, 2 przypadki w gminie Jabłonna, oraz 1 przypadek w gminie Nieporęt)

- piaseczyńskim (2 przypadki w gminie Konstancin Jeziorna, oraz 1 przypadek w gminie Góra Kalwaria)

- otwockim (2 przypadki w gminie Otwock, oraz 1 przypadek w gminie Celestynów)

- siedleckim (2 przypadki w gminie Korczew)

- łosickim (1 przypadek w gminie Sarnaki)

Siedem nowych przypadków ASF wystąpiło także w województwie podlaskim. Pojawiły się w gminach Lipsk (pow. augustowski), Suchowola (pow. sokólski), Białowieża (pow. hajnowski), Mielnik (pow. siemiatycki), Rajgród (pow. grajewski), Krasnopol i Giby (pow. sejneński).

Ostatnie dwa przypadki choroby dotyczą dzików z okolic granicy naszego kraju z Obwodem Kaliningradzkim. Potwierdzono je w należącej do powiatu braniewskiego gminie Lelkowo.

Tym samym łączna liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń wzrosła do 1354, w tym roku w kraju wystąpiło już 450 przypadków choroby.

Opublikowany ostatnio komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczy okresu 5 - 11 lutego. Brak jest oficjalnego potwierdzenia przypadków pomoru w późniejszych dniach, nieoficjalnie mówi się jednak o tym, że na terenie czterech województw wystąpiło w tym czasie blisko 100 kolejnych zachorowań.

Czytaj także: Lubelskie: ognisko ASF w dużym stadzie świń