Za nami kolejny tydzień potężnych podwyżek cen tuczników. Było to zresztą do przewidzenia po środowej podwyżce cen w Niemczech. Ceny tuczników wzrosły wówczas o 8 eurocentów, czyli w przeliczeniu na krajową walutę niespełna 40 groszy. Podobną podwyżkę cen odnotowaliśmy też w Polsce. 

Ile kosztuje tucznik?

Według naszej dzisiejszej sondy, tuczniki w klasie E kosztują obecnie blisko 10,60 zł netto za kilogram, czyli o 40 groszy więcej niż przed tygodniem. Warto nadmienić, że w niektórych skupach tuczniki kosztują nawet  10,80 zł/kg. Przy założeniu, że trend wzrostowy się utrzyma, już za tydzień pęknąć może kolejna psychologiczna granica 11 zł/kg.

Podobne podwyżki odnotowaliśmy w przypadku tuczników w wadze żywej. Wyceniane są one obecnie średnio na 8,20 zł netto za kilogram, czyli o równe 40 groszy więcej niż przed tygodniem. Ceny wahają się w zakresie 7,80 - 8,70 zł netto za kilogram. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników! 

Będą dalsze podwyżki? 

Wiele wskazuje na to, że to nie koniec trendu wzrostowego. Jak informuje Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu KZP-PTCh "Polpig", w krajach unijnych ubojnie mają duże trudności z zaspokojeniem potrzeb surowcowych. Przy skokowo rosnących cenach producenci świń przestawiają dostawy na okres późniejszy celu uzyskania wyższej zapłaty za żywiec. 

Paradoksalnie jednak rekordowo wysokie ceny tucznika niekoniecznie muszą oznaczać zadowalający dochód hodowców. Jak wynika z ostatniej kalkulacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej, chów w cyklu otwartym wciąż pozostaje nieopłacalny.