Według naszej cotygodniowej sondy minione siedem dni przyniosło kolejny spadek cen żywca wieprzowego. Stawki skurczyły się o około 20 groszy. 

Jakie ceny tuczników? 

Za tuczniki w klasie E (wg klasyfikacji wbc) krajowe skupy płacą obecnie 10,76 zł netto, czyli o 22 grosze mniej niż tydzień temu. Stawki wahają się w zakresie 10,15 - 11,10 zł netto za kilogram. 

Żywiec z kolei wyceniany jest przeciętnie na 8,51 zł netto za kilogram, czyli jest o równe 20 groszy tańszy niż miało to miejsce tydzień temu. Ceny wahają się w granicach 8,00 - 8,80 zł netto za kilogram.  

Czy nadejdzie zmiana trendu? 

Jak czytamy w cotygodniowej analizie Aleksandra Dargiewicza z KZP-PTCh "POLPIG", nie jest wykluczone, że kolejne tygodnie przyniosą zmianę trendu: 

Podaż żywca jest na niskim poziomie i powinna maleć przy nadchodzącej fali ciepła ograniczającej przyrosty świń przeznaczonych na ubój. Ciepła aura sezonowo przynosi impuls popytowy, ale z uwagi na wysokie koszty energii nie należy spodziewać się dużego uzupełniania zapasów wieprzowiny w magazynach chłodniczych -czytamy w analizie eksperta.