Trwa trend spadkowy na rynku tuczników. Na szczęście obniżki cen w minionym tygodniu nie były aż tak dotkliwe jak miało to miejsce w tygodniach wcześniejszych. Stawki za tuczniki skurczyły się zwykle o kilka groszy. 

Jakie ceny żywca wieprzowego?

Według naszej dzisiejszej sondy tuczniki w wadze żywej wyceniane są obecnie na 8,49 zł netto za kilogram. Jest to o 8 groszy mniej, niż wynosiła średnia cena skupu z zeszłotygodniowego notowania. Za tuczniki w wadze żywej krajowe skupy i pośrednicy płacą od 7,90 do 9,00 zł netto za kilogram. 

 

Ile kosztują tuczniki w klasie E?

Za tuczniki w klasie E (wg klasyfikacji SEUROP), krajowe skupy oferują średnio 10,86 zł netto za kilogram, co oznacza, że potaniały one względem zeszłego tygodnia o 4 grosze. Ceny tuczników wahają się w granicach 10,25 - 11,10 zł netto za kilogram. 

 

Dlaczego tuczniki tanieją? 

Jak tłumaczy Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh "Polpig", ograniczony handel wieprzowiną nie pozwalał na dalsze ruchy cenowe żywca w górę. Pogoda w ostatnich tygodniach nie sprzyjała pełnemu ujawnieniu się impulsu grillowego. Ponadto unijni eksporterzy mają problemy z konkurencją na rynkach światowych ze strony USA i Brazylii. Jednak jak zapewnia specjalista, podaż tuczników będzie wkrótce mniejsza ze względu na nadchodzące gorące tygodnie. Tym samym możliwe jest odwrócenie trendu cenowego.