Ostatnie siedem dni przyniosło kolejny spory wzrost cen tuczników. W tym czasie podskoczyły one przeciętnie o 20 - 30 groszy na kilogramie.

Aktualne ceny żywca wieprzowego

Za żywiec wieprzowy krajowy skupy płacą obecnie średnio 4,40 zł netto za kilogram co oznacza, że w ciągu minionego tygodnia średnia cena skupu tuczników wzrosła o 18 groszy. W zależności od punktu skupu żywiec wieprzowy kosztuje od 4,00 do 4,80 zł netto za kilogram. 

Ceny tuczników w wbc

Za półtusze w klasie E krajowi przetwórcy i pośrednicy płacą obecnie średnio 5,81 zł netto za kilogram. Oznacza to, że w ciągu minionego tygodnia tuczniki w wbc podrożały przeciętnie o 33 grosze. Ceny wahają się w granicach 5,45 - 6,00 zł netto za kilogram. 

Będą dalsze podwyżki cen tuczników?

Warto nadmienić, że obecnie obowiązujące stawki są najwyższe od połowy września ubiegłego roku. Chociaż cieszy trend wzrostowy, podwyżki nie ratują producentów - przy dzisiejszych kosztach produkcji tylko w nieznaczny sposób pozwalają zniwelować straty poniesione na chowie świń. Aby nastąpiła realna poprawa sytuacji, potrzebny jest znacznie większy wzrost cen tuczników. Czy jest on możliwy? 

Zdaniem analityków wzrosty cen wynikają głównie z wzmożonego zapotrzebowanie rynku na surowiec w sezonie przedświątecznym. Oznaczałoby to, że być może już w przyszłym tygodniu podwyżki cen wyhamują, a okres poświąteczny przynieść może korekty w dół. Z drugiej jednak strony niedawne uznanie przez władze Chin zasad regionalizacji wobec francuskiej wieprzowiny jest być może zapowiedzią trwałych zmian na rynku. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników