Gospodarstwa i firmy z którymi kontaktujemy się w sprawie cen warchlaków podzieliły się w tym tygodniu na dwa obozy. Większa część z nich utrzymała ceny obowiązujące siedem dni temu. Niestety spora grupa dostawców zmuszona została do niekiedy drastycznej obniżki cen warchlaków. 

Sprzeczne informacje docierają do nas od samych producentów i pośredników. Jeden z dostawców z Wielkopolski zwraca uwagę na pewne ożywienie na rynku, jakie obserwować można w ciągu minionych siedmiu dni:

- O ile jeszcze w dwóch ostatnich tygodniach zainteresowanie zakupem warchlaków było niemal zerowe, to obecnie obserwujemy na rynku pewien ruch. Z jednej strony może być to efekt niskiej ceny sprzedaży warchlaków, z drugiej zaś trwające żniwa dają szansę na zakup tańszej paszy, lub wykorzystanie w żywieniu świń zbóż pochodzących z własnych upraw - tłumaczy nasz rozmówca. 

Inni zwracają jednak uwagę na wciąż duży problem z odbiorem zwierząt. Jeden z producentów z województwa podkarpackiego został zmuszony obniżyć cenę o 50 złotych, gdyż nie mógł znaleźć odbiorców, którzy zakupili by zwierzęta po wyższej cenie. Dochodzimy do sytuacji gdy warchlak w wadze 20 kilogramów kosztuje o niektórych dostawców raptem 120 złotych. 

Ile kosztuję warchlaki krajowe?

W przypadku zwierząt krajowych spadki odnotowaliśmy przede wszystkim u dostawców oferujących warchlaki w wadze 20 kilogramów. W porównaniu z ubiegłym tygodniem ceny sprzedaży spadły średnio o 19 złotych i wynoszą obecnie 169 zł/szt. Zmian nie odnotowaliśmy natomiast w przypadku warchlaków trzydziestokilowych - tu stale obowiązuje ustalona przed tygodniem stawka 220 zł/szt.

Ceny warchlaków krajowych z dn. 30.07.2021
Ceny warchlaków krajowych z dn. 30.07.2021

Ile za warchlaki z importu?

Spadki cen odnotowano również u dostawców warchlaków importowanych: średnia cena warchlaka duńskiego wynosi obecnie 219 zł/szt. czyli o 8 złotych mniej niż siedem dni temu. 

Ceny warchlaków importowanych z dn. 30.07.2021
Ceny warchlaków importowanych z dn. 30.07.2021

Sprawdź aktualne ceny tuczników!