Ostatnie tygodnie z pewnością wlały w serca rolników nieco optymizmu. W porównaniu do poziomu z końca kwietnia, ceny tuczników w klasie E wzrosły o blisko 50 groszy, a żywiec zdrożał średnio o 40 groszy. Ostatnie 7 dni przyniosły ze sobą ciąg dalszy podwyżek.

Obecnie za żywiec wieprzowy pierwszej klasy skupy płacą przeciętnie 3,93 zł/kg netto. W porównaniu z zeszłym tygodniem jest to o 16 groszy więcej. Ceny wahają się w przedziale 3,5 – 4,6 zł/kg netto.
Takie same podwyżki zaobserwowaliśmy również w przypadku tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za tuczniki w klasie E skupy płacą przeciętnie 5,46 zł/kg netto, czyli 16 groszy więcej niż przed tygodniem. Poziom cen na terenie kraju jest silnie zróżnicowany: są skupy, które za tuczniki w tej klasie płacą 5,05 zł/kg netto, są jednak również zakłady, gdzie cena zbliża się do poziomu 6 zł/kg netto. 5,90 zł/kg netto płacą zakłady w Wielkopolsce, a 5,80 zł/kg netto proponuje rolnikom jeden ze skupów w województwie mazowieckim. Jeżeli obecne trendy się utrzymają, niektóre zakłady już za tydzień mogą przekroczyć granicę 6 zł netto za kilogram tucznika w klasie E.