Kolejny tydzień z rzędu w zdecydowanej większości skupów obserwujemy dalszy spadek cen. W porównaniu z zeszłym tygodniem, większość zakładów obniżyła ceny skupu o kolejne 10 – 20 groszy.

Według danych pochodzących z naszej redakcyjnej sondy, przeprowadzanej w kilkunastu zakładach mięsnych na terenie całego kraju, średnia cena skupu żywca wieprzowego jest o około 12 groszy niższa niż przed tygodniem. Za świnie w wadze żywej, zakłady płacą od 4,20 do 5 zł/kg netto, przy czym średnia cena wynosi obecnie 4,70 zł/kg netto.

Większy spadek zaobserwowano w przypadku cen tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Tu średnie ceny spadły o ponad 20 groszy. Przed tygodniem zakłady płaciły przeciętnie 6,39 zł/kg netto, dziś średnia cena tuczników ocenionych w klasie E to 6,18 zł/kg netto. Ceny wahają się w granicach 5,75 – 6,60 zł/kg netto.

Zdaniem specjalistów obecnie obserwowane obniżki cen nie są na szczęście zwiastunem poważnego kryzysu na rynku. Trudno jednak dziwić się temu, że wśród producentów trzody zaobserwować można coraz większy niepokój. Korzystna sytuacja cenowa na rynku trwa zaledwie od kilku miesięcy, trudno w tak krótkim czasie nadrobić straty poniesione w przeciągu ostatnich dwóch, bardzo trudnych dla rolników lat.