Jak potwierdzają ostatnie zdarzenia, ale i sześcioletnie już doświadczenia hodowców funkcjonujących w otoczeniu afrykańskiego pomoru świń, utrzymanie biobezpieczeństwa stada, jest niezwykle trudne, gdy w otaczającym środowisku presja wirusa jest wysoka.

Od początku roku, do 24.03.2020 r. w kraju potwierdzono już 1401 przypadków ASF u dzików. Dla porównania w analogicznym okresie roku 2019 r. mieliśmy ich niespełna 700.

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG zauważa, że wejście w życie specustawy przeciwko ASF, było nadzieją dla hodowców świń, iż postulat wielokrotnie zgłaszany przez organizacje rolnicze w sprawie ograniczenia populacji dzików zostanie wreszcie zrealizowany.

- Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Wprowadzono bowiem nowe przepisy dotyczące walki z COVID-19, która stała się priorytetem rządu. Jest to zrozumiałe, gdyż koronawirus jest niebezpieczny dla ludzi, a wirus afrykańskiego pomoru świń jest groźny tylko dla świń i dzików. Nie zapominajmy jednak, że wirus ASF ma znaczący wpływ podstawę utrzymania wielu rodzin rolniczych, pracowników sektora przetwórczego oraz drenuje budżet państwa – podkreśla w piśmie Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG.

Dzisiejszy obraz walki z ASF dzików jest nienajlepszy - polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy mogą polować w związku z ograniczeniami w wychodzeniu z domu. Niezbędne są wytyczne dla myśliwych, które jednoznacznie umożliwią wykonywanie polowań, szczególnie tych wykonywanych w ramach odstrzału sanitarnego. Obecnie w wielu rejonach populacja dzików utrzymywana jest na zbyt wysokim poziomie, co zagraża zapewnieniu ciągłości produkcji mięsa wieprzowego. Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych, dotyczących zwiększonej liczby ognisk w okresie letnim, nietrudno sobie wyobrazić masowe przenikanie wirusa ASF do stad świń Wielkopolsce oraz innych rejonach już za kilka miesięcy.

POLPIG apeluje do rządu o niezwłoczne określenie warunków wykonywania odstrzałów sanitarnych dzików w czasie obowiązywania zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem.