Kowalczyk mówił w Radiu Plus o walce z ASF i potrzebie ograniczenia populacji dzików. - Chcemy policzyć populację dzików z pomocą dronów, kamer termowizyjnych, żeby wiedzieć, jaki jest problem, a później wymagać od kół łowieckich wykonywania nakazów sanitarnych wyznaczonych przez lekarzy weterynarii - poinformował szef MRiRW.

Stwierdził, że aby dziki nadmiernie nie rozprzestrzeniały ASF, na jeden kilometr kwadratowy powinny przypadać 1-2 dziki. - Finałem będzie 15 marca, mam nadzieję - powiedział Kowalczyk pytany, kiedy zakończy się liczenie.

Wicepremier dodał, że w ramach walki z ASF mocny nacisk jest kładziony na plany bioasekuracyjne i szkolenia dla rolników. - Dzwonimy bezpośrednio do rolników przez agencję (Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), żeby uzupełniali plany i wprowadzili bioasekurację - przekazał Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa odniósł się też do uchwalonej w środę przez Sejm ustawy dot. przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych, która ma ułatwić utworzenie holdingu spożywczego. Podkreślił, że głównym celem holdingu, od wielu lat zapowiadanego przez PiS, jest przełamanie zmów cenowych. Podał przykład rynku owoców miękkich.

- Ten sezon jest bardzo krótki. Rolnik nie przetrzyma tych owoców miękkich. Jeśli kupujący proponują ceny zupełnie poniżej kosztów i wiadomo, że ta cena jest nieporównywalna z wartością rynkową tego produktu, to wtedy holding może zaproponować bardziej adekwatną cenę - powiedział minister. Jak dodał, chciałby, żeby holding powstał przed przyszłym sezonem owoców miękkich.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.