Apel KRiR to reakcja na zakup przez Animex 4 zakładów Pinii Polonia i zapowiadanego przez WH Group przejęcia wszystkich krajowych zakładów Pinii Group. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przeanalizowanie struktury właścicielskiej sektora branży mięsnej, w celu zapobieżenia możliwym w przyszłości i szkodliwym dla rolników praktykom rynkowym. Skupienie największych zakładów mięsnych w rękach jednego właściciela grozi powstaniem oligopolu, zmowami cenowymi i dyktatem warunków dla całej branży, który najbardziej uderzy w dostawców żywca.
Jak czytamy w piśmie KRiR, „rolnicy są zaniepokojeni kolejnymi zmianami własnościowymi zakładów mięsnych. W ostatnim czasie chiński koncern WH Group, po przejęciu w 2013r. Smithfield Foods, będącego właścicielem m.in. polskiego Animexu, kupił 4 krajowe zakłady Pini Polonia, Pini Polska, Hamburger Pini i Royal Chicken.” Rada alarmuje, iż rolnicy obawiają się dalszej ekspansji i konsolidacji zagranicznych firm w branży mięsnej. Zaznacza, iż jest konsolidacja pozioma, a nie pionowa, a więc z udziałem dostawców, która dawałaby rolnikom możliwość wpływania na ceny skupu. Autorzy apelu wyliczają, iż na rynku działa obecnie 1.250 przedsiębiorstw, zajmujących się ubojem zwierząt i przetwórstwem mięsa, ale 1/3 krajowej produkcji pochodzi od 30 zakładów. Już obecnie struktura właścicielska jest więc i tak dla producentów żywca niezbyt korzystna.

 W lutym br. właściciel Pini Polonia, Piero P. został zatrzymany i trafił do aresztu, podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy. Właściciel megaubojni w Kutnie i współwłaściciel innych zakładów grupy wpłacił 10 mln zł kaucji i opuścił areszt. Wygląda na to, że całkowicie zrezygnował też z prowadzenia biznesu w Polsce.