Z dn. 2 marca br. zmienił się obszar objęty ograniczeniami, wyznaczony w związku z ASF - afrykańskim pomorem świń. Do strefy weszła pozostała część gminy Zabłudów w powiecie białostockim oraz gminy Czyże i Hajnówka w powiecie hajnowskim.

Włączenie tych obszarów do strefy oznacza konieczność badania trzody przy próbie sprzedaży lub wywozie poza strefę. Na terenie włączonym do strefy z ograniczeniami tzw. strefy czerwonej znajduje się 135 stad, w których łącznie utrzymywanych jest ponad 3,9 tys. świń. Jedno gospodarstwo w gminie Hajnówka jest duże, znajduje się tam ok. 1,2 tys. świń.

Dla producentów świń z regionów z ograniczeniami, którzy chcą nadal funkcjonować i dostosowali swoje gospodarstwa do wymogów programu bioasekuracji,  zmiana granic stref jest kolejnym i poważnym utrudnieniem.

W telefonicznej sondzie sprawdziliśmy czy są zakłady, które kupią zwierzęta z wyznaczonych na Podlasiu stref: z ograniczeniami (czerwonej) i ochronnej (żółtej).

Oto kilka przykładów:

- MIĘSROL, pow. zambrowski, woj. podlaskie: nie skupuje świń z obu stref.

- Ubojnia Trzody i Bydła sp. j. W. Gołaszewski, pow. zambrowski, woj. podlaskie: skupuje i skupowała trzodę chlewną ze strefy żółtej i czerwonej. Cena skupu żywca ok. 4,1 zł/kg netto.

- ALEX-TRANS, pow. sejneński, woj. podlaskie: nie skupuje ze strefy czerwonej, w najbliższym czasie zakład zamierza uruchomić skup zwierząt ze strefy żółtej. Cena skupu żywca ok. 4,1 zł/kg netto.

- ZM BOST, pow. białostocki, woj. podlaskie: skupuje ze strefy żółtej, nie prowadzi skupu świń ze strefy czerwonej.

- ZM Warmia pow. olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie: możliwy skup zwierząt ze strefy czerwonej i żółtej po wcześniejszym skontaktowaniu się z działem skupu. Cena tusz w klasie E w tym tyg. to ok. 5 zł netto.

- ZM Łmeat-Łuków pow. łukowski, woj. lubelskie – nie prowadzi skupu trzody chlewnej z całego Podlasia ze względu na utrudnienia w eksporcie.

- ZM "Wierzejki" pow. łukowski, woj. lubelskie: nie prowadzi skupu z wyznaczonych stref w związku z ASF.

- Mościbrody pow. siedlecki, woj. mazowieckie: nie prowadzi skupu z wyznaczonych stref w związku z ASF.