Kukurydza jest niezwykle wartościową paszą, która stosować można w żywieniu wszystkich grup produkcyjnych świń. Różne są jednak dopuszczalne zawartości tego surowca w paszach dla poszczególnych grup zwierząt. O ile tuczniki (zwłaszcza w początkowej fazie tuczu) mogą pobierać mieszankę w połowie składającą się z ziarna kukurydzy, to jego zastosowanie w żywieniu loch prośnych jest znacznie bardziej ograniczone.
Wszystkiemu winna jest wysoka zawartość energii w ziarnie kukurydzy. O ile w przypadku większości grup zwierząt (prosięta, warchlaki, młode tuczniki, lochy karmiące) jest to zaletą, to w przypadku loch prośnych wysoka kaloryczność ziarna kukurydzy ogranicza możliwości jej wykorzystania.
Biorąc pod uwagę potrzeby energetyczne loch w fazie niskiej ciąży, oraz ilość pobieranej przez nie paszy, mieszanka typu LP powinna cechować się zawartością energii metabolicznej na poziomie 12 MJ/kg. Tymczasem wartość ta w ziarnie kukurydzy jest znacznie wyższa – wynosi ponad 14 MJ EM/kg. Fakt ten nie oznacza oczywiście, że w paszach dla loch niskoprośnych nie należy stosować ziarna kukurydzy. Róbmy to jednak z rozwagą. Jako graniczny udział tego zboża w mieszankach typu LP literatura podaje 20 proc. lepiej jednak komponując recepturę paszy dostosować udział surowca do zawartości energii w pozostałych składnikach paszy.
Bardzo dużym zagrożeniem jest też zearalenon, obecny powszechnie w ziarnie kukurydzy. Toksyna ta wykazuje działanie estrogenne, jej obecność w paszy może kompletnie rozregulować rozród w stadzie. Typowe symptomy obecności zearalenonu w paszy dla loch prośnych to wystąpienie poronień, zamieranie zarodków, i mała liczebność miotów. Zearalenon nie jest niestety wiązany przez niektóre składniki preparatów przeciw mikotoksynom. Najlepiej radzą sobie z nim preparaty oparte na wyciągu ze ścian komórkowych drożdży.

Więcej informacji na temat żywienia trzody chlewnej będzie można zdobyć podczas II edycji konferencji "Nowoczesna produkcja - świnie", która odbędzie się już 14 czerwca w Licheniu Starym. Zarejestruj się już dziś!