PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Likwidacja stad świń trwa. Nie widać strategii dla branży

Likwidacja stad świń trwa. Nie widać strategii dla branży
Czy jest jeszcze szansa na zatrzymanie likwidacji stad trzody chlewnej. fot. I.Dyba

Dziś aż trudno uwierzyć, że Polska, jako kraj z tak zakorzenioną tradycją chowu świń i spożywania wieprzowiny, nie był w stanie zorganizować tego sektora tak, by przynosił zyski rolnikom, którzy chcą aktywnie działać w tej branży.Krajowy sektor chowu i hodowli świń już od lat boryka się z problemami systemowymi, jeśli chodzi o organizację i przetwórstwo rynku mięsnego, niewystarczającym zapleczem hodowlanym, ale przede wszystkim z ogromnymi stratami i ograniczeniami produkcji, wynikającymi z szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wyjątkowo trudny 2021 r.

Rok 2021 r. wyjątkowo mocno docisnął do ściany polskich producentów świń. Trudności spotęgował brak opłacalności, czyli gwałtownie rosnące koszty produkcji i wyjątkowo niskie ceny skupu, wywołane zarówno ASF-em jak i sytuacją globalną. Dziś, aż trudno uwierzyć, że Polska, jako kraj z tak zakorzenioną tradycją, chowu świń i spożywania wieprzowiny nie był w stanie zorganizować tego sektora tak, by przynosił zyski rolnikom, którzy chcą aktywnie działać w tej branży.

Dofinansowanie produkcji świń

Czy hodowcy widzą dziś jakąś strategię rozwoju dla utrzymania funkcjonowania na rynku? Można powiedzieć, że nie. Pomoce finansowe sukcesywnie były i nadal będą uruchamiane przez ministerstwo. Doczekaliśmy się również „Programu wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie”, w którym to znalazło się dofinansowanie do bioasekuracji, wyrównanie obniżonego dochodu, osłona finansowa dla zaciągniętych zobowiązań, wsparcie przetwórstwa i skracanie łańcucha dostaw oraz poważnie brzmiąca z nazwy „odbudowa pogłowia świń”. Pod tym ostatnim hasłem kryją się dopłaty do oprocentowania zaciąganych kredytów bankowych np. na zakup zwierząt, urządzeń do chlewni a nawet nawozów mineralnych lub pasz. Czy ktoś wrócił do produkcji świń zmotywowany tą pomocą? Ministerstwo nie podaje takich danych, z kolei z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że do października nikt nie skorzystał z takiej dopłaty do kredytu na tzw. odbudowę pogłowia. Taka sytuacja nie dziwi, bo jeśli ktoś długo nosił się z zaprzestaniem hodowli funkcjonując na granicy opłacalności w otoczeniu ASF, to teraz nie zdecyduje się na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, by ponownie zacząć utrzymywać świnie, tym bardziej, że branża z miesiąca na miesiąc raczej traci niż zyskuje na stabilności.

Nowością jest plan dopłat do loch, jednak już dziś część hodowców deklaruje, że nie dotrwa do wypłaty tych środków - zaplanowanej na czerwiec 2022. W dodatku, zapowiedziana, póki co jednorazowa forma pomocy, nie przekonuje do radykalnych zmian decyzji, czyli np. do zaprzestania likwidacji stada podstawowego.

Czy polska hodowla i produkcja świń to dziś priorytet?

Jak wspominał ostatnio w rozmowie z redakcją farmer.pl Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, wkrótce zacznie się analiza planów strategicznych przygotowanych przez państwa członkowskie, wówczas będzie można zweryfikować, czy poszczególne kraje potrafiły właściwie zdiagnozować swoje cele i braki, a w związku z tym właściwie pokierować rozdziałem środków finansowych.

- Dzisiaj, moje pierwsze pytanie do planu strategicznego, brzmi: jakie wyzwania kraj zdefiniował dla siebie, jako te najważniejsze i jaką daje odpowiedź na te wyzwania? Patrząc na Polskę, na pewno wielkim wyzwaniem jest dziś walka z ASF-em i ratowanie hodowli świń, jestem ciekaw, ile w planie strategicznym z tego znajdziemy? Bezpośrednio na walkę z ASF i wzmacnianie bioasekuracji oraz na pomoc w odbudowie gospodarstw, które chcą do tego wrócić. Czy jest odpowiednio widoczna kwota na walkę z tą chorobą, jeśli ma być to walka na serio. Patrząc również na to co następuje, czyli bardzo szybki zanik hodowli, to jakie mamy rozwiązania w planie strategicznym aby ten zanik powstrzymać? – mówił komisarz.

Nadal „zarządzamy” ASF

Czy na horyzoncie widać dziś jakiś pomysł, nie powiem na rozwój, ale choć na podtrzymanie krajowej hodowli i produkcji świń? Po wstępnym zapoznaniu się z opublikowaną pod koniec roku, czwartą wersją Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 nie widać tam strategii dla sektora trzody chlewnej. Znalazły się środki na inwestycyjne oraz działania dotyczące zarządzania ryzykiem i zapobiegania ASF. Jednak, czy zamierzamy dalej tylko i wyłącznie przez kolejne lata „zarządzać ASF-em”, przy czym dziś dowiadujemy się o kolejnym, 124 ognisku ASF u świń na terenie Polski. 

Zwalczenie tej choroby jest dziś oczywiście wiodącym wyzwaniem w sektorze rolnym, ale co dalej z odbudową pogłowia? Trudno doszukać się w planie wsparcia do rozwoju krajowej hodowli, czy produkcji krajowego warchlaka, czy wsparcia polskiej genetyki. Oczywiście jest szereg działań, które można wykorzystać w gospodarstwie, jak skracanie łańcucha produkcji czy też produkcja ekologiczna.

Jednak, nie ukrywajmy, lokalnym przetwórstwem, zwykle były zainteresowane mniejsze gospodarstwa, podobnie jak i ekologią, bo to nigdy nie będzie produkcja masowa. Jednak patrząc to jak dziś wygląda liczba stad, których od stycznia do końca listopada ubyło ok. 30 proc. do 72 134 nie da się ukryć, że hodowla świń raczej w Polsce się zwija niż rozwija. W tym samym czasie pogłowie świń zmalało o 1,36 mln do poziomu 9,9 mln szt. Małych stad do 5 szt. świń ubyło o połowę, natomiast postępuje koncentracja produkcji, bo średnio w jednym stadzie hoduje się w Polsce 137 świń. Tylko w porównaniu z końcem 2020 r. wielkość stada zwiększyła się o ponad 25 proc., w porównaniu z końcem 2019 r. wzrosła o ponad 52 proc., a z 2002 r. ponad pięciokrotnie (dane Gobarto). Czy można liczyć w takim razie na odbudowę małych stad i stworzenie w nich prężnego przetwórstwa? Liczby wskazują na zupełnie inny kierunek zmian w krajowej produkcji świń.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (29)

 • Ot ja 2022-01-01 01:03:21
  Czasy nastały, żeby chłop sobie świni nie mógł uchodowac, nawet na własną potrzebę, pod groźba kary. Już za Niemca, w czasie wojny było lepiej, tamci tylko zabrali jak coś, a nie karali. A teraz jedzmy to co z fermy wyjdzie. Już w sklepach nie ma świnki co na własnoręcznie zrobionej osypce i otrębach była chodowana. Wstyd!
 • Ryszard 2021-12-21 20:56:24
  Polską hodowlę trzody to się niszczy od 1990r po likwidacji państwowych zakładów mięsnych od tego czasu żaden rząd nicz nie zrobił dla rolnictwa ,a zakłady prywatne zeznie dorobiły się majątku na krzywdzie rolnika.Za tak zwanej komuny to rolnictwo się rozwijało i nie tylko rolnictwo,i nie było dopłat unijnych a rolnictwo się rozwijało a teraz bankrutujew
  • Bartek 2021-12-22 12:18:46
   Tak, tak. Wszystko się rozwijało tylko niczego nie można było kupić. Nie wiem kto może tęsknić za komuną. Chyba tylko pieszczochy systemu czyli górnicy i inne lenie takie jak pegieerusy co np.sprzedawali sprzęt rolniczy drożej niż je kupowali.
   • Ryszard 2021-12-23 13:12:11
    Bartek ile masz lat,bo ja pracuję gospodarstwie 45 lat.I za komunę mogłem kupić sprzęt za gotówkę co najwyżej kredycie którego spłacałem w 1 roku.A dziś niby tak dobrze dopłaty unijne tylko te dopłaty nie są dla rolnictwa tylko dla przemysłu produkujące sprzęt rolniczy który wejściem dopłat podrożał dwu krotnie.A rolnik nie przemyśli i bierze bo tak dobrze nie mając gotówki bierze kredyty chipotecne i bendą wnuki spłacać , albo bankructwa i bez domny .bo do hodowli zwierząt ceba dokładać a z czego .A tu jeszcze kredyty .Polskie ekologiczne rolnictwo zniszczono pędraki będziemy jeść .Powtarzaniem Ryszard. Miłych świąt życzę
   • Emilian 2022-01-01 09:31:20
    Zostań właścicielem fabryki i naprodukuj dla wszystkich od razu ... . Było dużo Komplikacji w państwie zniszczonym przez wojnę i Dodatkowo będąc pod sowieckim butem.
 • Smithfield - Korporacje i Banki przejmują Polska produkcję 2021-12-21 11:54:48
  na yt filmik. Polecam. Jest tam także Ardanowski jako gość
 • Pig Business – Świński interes – 2009 minuta: 17:10 2021-12-20 19:55:11
  prof. Katarzyna Duszkowska-Małysz Doradca Prezydenta A.Kwaśniewskiego d/s rolnych. Senacka Komisja Rolnictwa "Każda Polska rodzina wydaje blisko 40% swojego budżetu na produkty żywnościowe. W USA 8% do 10% średnich dochodów. Dlatego musimy polepszyć wydajność produkcji. Blisko 64% rolników nie sprzedaje ani nie kupuje niczego. Nie są zainteresowani gospodarką rynkową. Funkcjonują by zapewnić sobie przetrwanie." prof. Katarzyna Duszkowska-Małysz: W 2005, za wybitne zasługi odznaczona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
  • thats why BIG BUSINESS was invited to Poland 2021-12-20 20:26:27
   i już to się nie odstanie. Obejrzyjcie film. Jest tam i Ardanowski i Szyszko... Są i inni. Jak dla mnie to to wojna o wyżywienie kraju jest już przegrana. Ale to moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać
  • Mikołaj 2021-12-20 22:41:07
   Bzdury wypisujesz cytując osoby które bazują na danych typu GUS który dzwoni i pyta ile czym obsiane a rolnicy strzelają z pamięci że chyba jest tyle a najbardziej wiarygodne dane ma ARiMR można sprawdzić na ich stronie ile czego się uprawia w każdej gminie .W USA rolnictwo ma charakter ekstensywny uprawia się tylko duże połacie ziemi i ogranicza nakłady do minimum plony są niskie w porównaniu z UE mniejsze kawałki ziemi leżą odłogiem bo nie opłaca się ich obrabiać i nie ma co porównywać tamtego rolnictwa do naszego ziemi uprawnej na jednego mieszkańca mamy 0.81 ha.
   • a prof. K.D-M. dostaje Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 2021-12-21 05:58:34
    za wykorzystywanie danych GUS. I są to WYBITNE zasługi. Ja prdle... Kto tu jest gupi?
   • Mikołaj 2021-12-21 11:58:14
    Dane ARiMR podzielone przez liczbę mieszkańców !!!
  • Ryszard 2021-12-23 13:29:11
   Tym artykule to jedne bzdury. Rolnik musi iść do dodatkowej pracy żeby miał z czego żyć i rodzinę ucymac i gospodarstwo bo do hodowli zwierząt czeba dokładać a z czego.
 • Albert 2021-12-20 19:14:50
  Jak nie widać strategii?!!! Wszystko idzie zgodnie z planem... LIKWIDACJA TO JEST STRATEGIA!!!
  • kamil 2021-12-24 16:21:12
   dokładnie , no ale większość chłopów polskich śpi myśla, że tak ma być.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.230.9.187
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.