To 60. ognisko tej choroby w Polsce, od czasu jej wystąpienia w lutym 2014 r., natomiast 37. w tym roku. Wirusa stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF, czyli w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach - podano w komunikacie.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF wdrożono procedury związane z likwidacją choroby. Wszystkie świnie z tego gospodarstwa - jak w każdym przypadku stwierdzenia ASF - zostaną wybite i zutylizowane. Wokół gospodarstwa będzie wyznaczona trzykilometrowa strefa zapowietrzona, a poza nią - siedmiokilometrowa strefa zagrożenia.

Katarzyna Szczubiał z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie powiedziała PAP, że to bardzo duże ognisko choroby. "Zabijanie i utylizacja zwierząt potrwa do piątku. Będziemy też wspólnie z policją prowadzić dochodzenie, aby ustalić, w jaki sposób wirus przedostał się do gospodarstwa" - mówiła.

Dodała, że w środę wykryto nowe ognisko ASF w Lubelskiem. Wirusa stwierdzono w gospodarstwie w powiecie radzyńskim, w którym było 25 świń.

Sejmik Województwa Lubelskiego w poniedziałek wystąpił o wszczęcie procedury wprowadzającej stan klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się ASF. W przyjętym stanowisku radni podkreślili, że dotychczasowe działania mające na celu zwalczanie tej choroby okazują się mało skuteczne. Wyrazili obawę o przyszłość hodowli świń w regionie.

Lubelski sejmik przeznaczył 450 tys. zł na premie dla mieszkańców, którzy wskażą padłego dzika oraz dla myśliwych, którzy zastrzelą lochę. W obu przypadkach premia wynosi po 200 zł. W opinii samorządowców powstrzymanie rozprzestrzeniania się ASF wymaga radykalnego zredukowania pogłowia dzików, te zwierzęta bowiem roznoszą wirusa.

Choroba ASF jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa. (PAP)

kop/ amac/