Jak wynika z mapy publikowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii w ciągu ostatnich 7 dni na obszarze Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej potwierdzono kolejnych 20 przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików.

Większość przypadków choroby wystąpiła w województwie lubuskim, najwięcej z nich w gminie Sława należącej do powiatu wschowskiego. Poza tym choroba wystąpiła również w powiecie nowosolskim w gminach Nowa Sól i Kolsko, oraz w powiecie zielonogórskim w gminach Zabór, Otyń, Bojadła, Kargowa i Sulechów.

Trzy przypadki choroby potwierdzono także w województwie wielkopolskim. Wystąpiły one w gminie Wolsztyn w powiecie wolsztyńskim.

Szczegóły wymienionych przypadków poznamy po publikacji przez GIW komunikatu dotyczącego przypadków pomoru potwierdzonych w pierwszych tygodniach stycznia.

Od początku roku na obszarze Polski potwierdzono jak do tej pory 137 przypadków ASF. Ponad 40 z nich wystąpiło w zachodniej części kraju - w województwie lubuskim i na zachodnim krańcu województwa wielkopolskiego.