Choroba po raz kolejny pojawiła się w powiecie parczewskim, czyli terenie który jest w tym roku szczególnie mocno dotknięty epizootią. Tym razem ognisko pojawiło się w gminie Siemień, w której w tym roku pomór jeszcze nie wystąpił. Choroba wystąpiła w stadzie liczącym 69 świń położonym w miejscowości Miłków-Kolonia. W stadzie przeprowadzono czynności związane z likwidacją ogniska. 

ASF na Lubelszczyźnie

To już kolejne ognisko potwierdzone w powiecie parczewskim. Wcześniej po trzy ogniska choroby wystąpiły w gminach Milanów i Parczew. Oprócz powiatu parczewskiego pomór świń wystąpił też w sąsiednich powiatach: radzyńskim (dwa ogniska w gminie Wohyń) i lubartowskim (jedno ognisko w gminie Ostrów Lubelski). 

 

Na terenie województwa masowo występuje też ASF dzików. Od początku roku na Lubelszczyźnie wykryto ponad 260 ognisk. Oprócz powiatu parczewskiego duże skupiska choroby występują też na wschodzie regionu (powiat bialski i włodawski), oraz w jego zachodniej części (powiat opolski i kraśnicki). 

 

ASF w Polsce w 2022 roku 

Od początku roku na terenie kraju potwierdzono 18 ognisk ASF w stadach trzody. Jak napisano wyżej, większość z nich wybuchła na Lubelszczyźnie, pomór pojawił się też w stadach świń na Mazurach, w Wielkopolsce, na Mazowszu i Dolnym Śląsku. Łącznie 18 ogniskach padło, lub zostało poddanych eutanazji ponad 7 tys. zwierząt. 

W tym roku potwierdzono też ponad 1900 ognisk pomoru u dzików, większość w województwie dolnośląskim.