Według informacji która pojawiła się na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii choroba wystąpiła na terenie gminy Murowana Goślina w powiecie poznańskim. 

To już siedemnaste ognisko ASF jakie pojawił się od początku roku na terenie kraju, a jednocześnie trzecie potwierdzone na obszarze województwa wielkopolskiego. Wcześniej choroba wystąpiła w powiecie międzychodzkim (14 czerwca), oraz obornickim (29 czerwca)

 

Ogniska ASF w 2023 roku

Poza Wielkopolską ASF potwierdzono w tym roku także na Lubelszczyźnie (9 ognisk w powiatach radzyńskim, parczewskim i lubartowskim), na Mazurach (dwa ogniska w powiecie gołdapskim), na Mazowszu (po jednym ognisku w powiatach makowskim i radomskim), oraz na Dolnym Śląsku (jedno ognisko w powiecie lubańskim. Jak dotąd w wyniku ognisk padło, lub zostało ubitych ponad 7,3 tys. świń. Liczba ta nie zawiera jednak strat wynikających z ostatniego ogniska - wciąż nie znamy bowiem wielkości stada w którym pojawiła się choroba. 

 

ASF w 2022 roku 

W ubiegłym roku ASF wystąpił w 14 stadach świń, z czego połowa z nich pojawiła się właśnie w Wielkopolsce. Pomór potwierdzono wówczas w powiatach leszczyńskim, kościańskimi szamotulskim. Chorobę potwierdzono również w stadach świń zlokalizowanych w województwach dolnośląskim (powiat legnicki i wołowski), lubuskim (powiat żagański), warmińsko-mazurskim (powiat działdowski i gołdapski), oraz zachodniopomorskim (powiat gryfiński).