Potwierdzają się niestety wczorajsze sygnały z mediów społecznościowych na temat potwierdzenia pierwszego w tym roku ogniska ASF na obszarze Polski. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, choroba pojawiła się w miejscowości Niedźwiady (gm. Świebodzin, pow. świebodziński) w województwie lubuskim. Stado w którym wystąpiło ognisko choroby składało się z kilkunastu tysięcy świń. Nie znamy jeszcze dokładnej liczby przebywających w fermie zwierząt, niemniej jest to prawdopodobnie drugie co do wielkości ognisko pomoru jakie potwierdzono w naszym kraju od początku epizootii ASF. Największym z nich jest potwierdzone pod koniec marca ubiegłego roku ognisko na fermie w Niedoradzu (również w Lubuskiem), w którym przebywało blisko 24 tys. świń. 

Miejsce wystąpienia choroby zlokalizowane jest w strefie czerwonej, jednak w jego bezpośrednim sąsiedztwie zaczyna się strefa niebieska wyznaczona w związku  ogniskami pomoru jakie wystąpiły w sąsiednim powiecie zielonogórskim. 

Jak na razie informacja nie została jeszcze potwierdzona przez Główny Inspektorat Weterynarii, w momencie uzyskania takiego potwierdzenia natychmiast poinformujemy o tym.