To 23, 24 i 25 ognisko ASF jakie potwierdzono w tym roku w Polsce. Wszystkie z nowych ognisk wystąpiły w miejscowości Starczanowo w gminie Murowana Goślina (pow. poznański). W dwóch pierwszych utrzymywano odpowiednio 441 i 32 świnie. Jak na razie nie znamy jeszcze wielkości stada, w którym wybuchło ostatnie z ognisk. 

ASF w Wielkopolsce

Tym samym liczba ognisk ASF, jakie w tym roku pojawiły się w wielkopolskich stadach wzrosła do siedmiu. Oprócz powiatu poznańskiego, pomór wystąpił też w powiecie międzychodzkim i obornickim. Łącznie we wszystkich ogniskach (z wyłączeniem ostatniego) padło, lub zostało ubitych 633 świń. Najmniejsze z ognisk liczyło 17 ognisk, największe zaś 441. 

 

Od początku roku w Wielkopolsce potwierdzono też blisko 370 ognisk ASF dzików, najwięcej na południu regionu (powiat leszczyński) i w centrum (powiat poznański). 

ASF w Polsce 

Od początku roku w Polsce potwierdzono 25 ognisk ASF świń. Oprócz Wielkopolski choroba pojawiła się też w Lubelskiem (pow. radzyński, parczewski, lubartowski i chełmski), na Mazurach (pow. gołdapski), Mazowszu (pow. makowski i radomski), oraz na Dolnym Śląsku (pow. lubański. We wszystkich ogniskach z wyjątkiem ostatniego padło, lub zostało uśpionych ponad 8 tys. świń.

W roku 2022 w Polsce potwierdzono 13 ognisk ASF świń, z czego najwięcej właśnie w Wielkopolsce. Choroba wystąpiła też w województwie dolnośląskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Bezpośrednie straty związane z ASF świń w ubiegłym roku to nieco ponad 3 tys. padłych lub uśpionych świń. 

 

W tym roku potwierdzono też nieco ponad 2100 ognisk ASF dzików, z czego więcej na Dolnym Śląsku. W całym ubiegłym roku na terenie kraju potwierdzono 2113 ognisk.