Potwierdzają to duńskie badania przeprowadzone w losowo wybranych 90 stadach świń na terenie tego kraju. Najczęściej pojawiająca się chorobą z objawami klinicznymi była właśnie martwica uszu, zaraz za nią znalazły się choroby układu oddechowego, a dalej kulawizny kończyn.

- Martwica uszu (eperytrozonoza) wywołana jest przez Mycoplasma suis, jest to komórka bytująca na powierzchni erytrocytu. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez jamę ustną, kontakt bezpośredni oraz owady kłujące. Obecność patogenu wywołuje anemię, w wyniku uszkodzenia erytrocytów oraz odpowiedź autoimmunologiczną organizmu gospodarza. Pojawiają się kompleksy immunologiczne tzw. zimne aglutyniny, które powodują niedrożność drobnych naczyń włosowatych doprowadzając do martwicy uszu, ogona oraz zmian na powierzchni skóry w różnych częściach ciała – mówi lek. wet. Grzegorz Lenard.

Śmiertelność jest niewielka, ale choroba doprowadza zwierzęta do anemii, co wiąże się ze spadkiem odporności i zwiększoną podatnością na choroby układu oddechowego. Kończy się to dużymi stratami ekonomicznymi dla producenta trzody chlewnej.

Następuje obniżenie przyrostów masy ciała i gorsze wykorzystanie paszy. Może pojawić się kanibalizm, który jest wynikiem krwawienia z małżowin usznych oraz z ran na powierzchni skóry. Prowadzi to do zaburzeń behawioralnych o charakterze kompleksowym; są one bardzo trudne do wyeliminowania.

- W ograniczeniu choroby pomocna jest antybiotykoterapia połączona z poprawą warunków środowiskowych tzn. niedopuszczanie do zagęszczenia zwierząt  w kojcach oraz poprawa wymiany powietrza. W walce z chorobą dobrze sprawdzają się też preparaty na bazie torfu - są to kopaliny  huminowe zawierające sole mineralne, pierwiastki śladowe, fitoenzymy – podkreśla lekarz weterynarii.

Preparat poprawia pobranie paszy i przyswajalność składników pokarmowych, w tym żelaza, które zapobiega anemii. Zmniejsza też zdecydowanie emisję amoniaku co poprawia warunki panujące w chlewni, szczególnie w okresie zimowym, gdy wentylacja ze względu na panujące temperatury zewnętrzne jest w pewien sposób ograniczona.