W tym tygodniu ceny tusz wieprzowych netto w skupach, z którymi kontaktuje się redakcja zaczynają się od 6,55, maksymalnie sięgając 7,65 zł/kg w klasie E. Ceny tuczników sprzedawanych na wagę żywą lekko poszły w dół w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Zazwyczaj była to zmiana około 10 gr/kg. Zakłady w tym tyg. płacą za żywiec od 5,0 do 6,0 zł/kg netto.

Firmy oferujące wyższe stawki zapowiadają, że był to ostatni tydzień tak wysokich cen. Przyszły, będzie zaczynał się już na niższym poziomie. Tym bardziej, że cena niemieckich tusz jest czasami niższa niż w niektórych zakładach na terenie kraju. Przeciętna cena tusz netto w Niemczech, o mięsności min. 56 proc. za ten tydzień to 1,75 euro/kg (dane ISN).

- Za klasę E w tym tygodniu płacimy 7,4 zł/kg netto, za 7,6 zł/kg netto wraz z dowozem mamy już tusze niemieckie, w mięsności powyżej 56 proc.  Nie ma co ukrywać, że jest to towar fermowy, powtarzalny i dostępny w dużych ilościach, przez co bardziej atrakcyjny.  Dodatkowo przez najbliższe dwa tygodnie nie widać szans na zwiększenie popytu i ożywienie w handlu wieprzowiną. To musi spowodować obniżki – mówi jeden z kierowników skupu w woj. wielkopolskim.