Korzystne działanie zakwaszaczy już od dawna zostało docenione przez producentów trzody chlewnej. Wielu z nich na stałe wpisało ten dodatek do swoich mieszanek paszowych. Jest to uzasadnione działanie z dwóch względów - zakwaszacze mogą poprawiać jednocześnie zdrowotność prosiąt, a także wykorzystanie paszy przez zwierzęta, w szczególności kiedy mamy do czynienia z mniej wartościowymi komponentami paszy.

Ciekawą propozycją obecną na rynku są zakwaszacze firmy Neorol w wersji nie tylko dla tuczników (GOLDEN Maślan), lecz również dla prosiąt (Prosię Maślan). Skład preparatów opiera się na maślanie sodu, który w przewodzie pokarmowym dysocjuje do kwasu mlekowego.

Jest on uznawany za środek mający szerokie zastosowanie w profilaktyce i leczeniu zaburzeń funkcji błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Maślan sodu zwiększa wielkość kosmków jelitowych do 30%, zwiększając jednocześnie powierzchnię wchłaniania dla substancji odżywczych, a tym samym poprawia wykorzystanie paszy.

Dodatkowo maślan sodu w opisywanych preparatach wspomaga wzrost populacji pozytywnej mikroflory układu pokarmowego - działa korzystnie na bakterie Lactobacillus spp. i Bifidobateria spp., dzięki czemu wzmacnia odporność na kolonizację jelit przez bakterie gram ujemne:  E. Coli i Salmonella oraz skutecznie wstrzymuje namnażanie grzybów, poprawiając ogólny bilans flory jelitowej.