Jak wskazują ostatnie sytuacje w krajowych stadach trzody chlewnej, tegoroczny przebieg sezonu ognisk afrykańskiego pomoru świń jest już tragiczny.

Od zeszłego tygodnia, praktycznie codziennie są notowane nowe wystąpienia choroby w kolejnych regionach kraju. Od 22 lipca br. ASF w stadach trzody chlewnej potwierdzono już w woj. lubelskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, a dzisiaj GIW oznaczył na mapie kolejne ognisko ASF na Mazowszu.

Stado znajduje się w miejscowości Biele, w gm. Trojanów w pow. garwolińskim, na terenie tzw. strefy czerwonej. Po roku choroba powróciła w ten region. W lipcu 2019 r. notowano ogniska w kierunku zachodnim, od aktualnego zdarzenia, najbliższe było zlokalizowane w odległości ok. 14 km. Do dzisiaj obowiązuje tam tzw. strefa niebieska. Kolejne okoliczne ogniska, będą odkładać w czasie zniesienie tej strefy.  

Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym na skutek choroby lub likwidacji ognisk (48) padło lub zostało uśmierconych 35357 świń. W tym roku w 17 ogniskach zostało już zlikwidowanych 39 798 świń. Nie znamy jeszcze skali strat w ognisku 18.

Będziemy informować o najnowszych doniesieniach związanych z tym ogniskiem.