Polacy zjadają rocznie ok. 75 kilogramów mięsa. Na tą ilość składa się ok. 1,2 kg wołowiny, 0,2 kg mięsa króliczego, jedynie 0,1 kg jagnięciny i 0,25 kg gęsiny, 27 kg mięsa drobiowego, ok. 13,5 kg ryb oraz od 39 do 40 kg wieprzowiny. Najwięcej mięsa wieprzowego w Europie spożywają Hiszpanie (ok. 66,1 kg) oraz Duńczycy (ok. 66,1 kg), a także Austriacy (59,5 kg) i Niemcy (53,3 kg).

Dzisiejsze świnie, to nie te same co sprzed 20 lat, które dostarczały dużych ilości mięsa tłustego oraz tłuszczu. Postęp w hodowli spowodował zmniejszenie otłuszczenia tusz i wzrost zawartości mięsa chudego, a tym samym przełożył się na poprawę walorów prozdrowotnych. Na szczególną uwagę zasługuje tłuszcz śródmięśniowy (IMF), który wpływa na cechy kulinarno - smakowe mięsa, ponieważ to właśnie tłuszcz śródmięśniowy jest nośnikiem smaku.

Wyniki badań prezentowane przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej pokazują, że wieprzowina nie taka straszna jak o niej piszą czy mówią. Boczek, który w badaniach uzyskał negatywną opinię konsumentów charakteryzował się największą zawartością kwasu eikozapentaenowego (EPA) 0,51 proc., w porównaniu z innymi wyrębami tuszy. Poziom kwasu dokozaheksaenowy (DHA) również był największy w boczku. Jak zauważają autorzy aspekt ten wymaga dalszych badań w kwestii tzw. wyrębów tłustych.

Dlatego warto mieć pozytywne spojrzenie na wyręby często uważane za niezdrowe, takie jak: boczek czy żeberka, które mogą być źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych EPA i DHA odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, serca i oczu.

Wysoką zawartość kwasów z rodziny omega - 6 i omega - 3 oraz całkowitej zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych PUFA odnotowano w przypadku wyrębów łopatki i szynki wieprzowej. Wyręby te charakteryzowały się najmniejszą proporcją PUFA/SFA. Warto zauważyć, że wszystkie wyręby które były badane w doświadczeniu charakteryzowały się, niezależnie od klasy mięsności, poziomem nasyconych kwasów tłuszczowych (SFA) na poziomie niższym niż 50 proc.

W świetle prezentowanych przez badaczy faktów, należy patrzeć na mięso wieprzowe jak na produkt wartościowy dla zdrowia ludzi. Konsumenci powinni odsunąć na bok mity o negatywnych skutkach spożywania wieprzowiny biorąc za wyznacznik fakty podawane przez naukowców.