Minister Stanisław Kalemba zapowiedział wprowadzenie w najbliższym czasie kilku środków pomocowych:

*Producenci trzody chlewnej w strefie zagrożonej afrykańskim pomorem świń mają otrzymać rekompensaty do ceny sprzedaży świń. Dotyczy to transakcji zawartych od dnia 18 lutego tego roku. Ich wysokości min. Kalemba nie podał. Wiadomo jedynie, że 50 proc. rekompensaty pochodzić będzie z budżetu państwa i tyle samo jako dopłata z budżetu Unii Europejskiej. Pieniądze trafią w ręce rolników, po określeniu zasad ich wypłaty. Nastąpi to w formie rozporządzenia UE, opublikowanego być może już w przyszłym tygodniu.

*Agencja Rezerw Materiałowych rozpocznie w ciągu kilku dni skup półtusz wieprzowych. Będzie on prowadzony w zakładach mięsnych zlokalizowanych zarówno w strefie zagrożonej, jak i poza nią. Wielkość masy towarowej jaka ma zostać zdjęta w ten sposób z rynku, nie została podana. Minister St. Kalemba ma nadzieję, że będzie to skuteczny środek na podniesienie ceny skupu świń.

*Zakłady przemysłu mięsnego rozpoczną skup świń na terenie zagrożonym w ciągu kilku dni - najprawdopodobniej od najbliższego poniedziałku. Jak powiedział minister, zostało to z nimi ustalone na spotkaniu w minioną środę.

*Niejasno sprecyzowanym środkiem pomocowym ma być także przechowalnictwo prywatne. Na temat jego zasad, prowadzone są dopiero rozmowy. W związku z tym minister nie przedstawił bliższych szczegółów tego środka pomocowego.