Młóto browarniane jest produktem ubocznym powstającym w procesie otrzymywania piwa. Do jego produkcji najczęściej wykorzystywane jest ziarno browarnych odmian jęczmienia, rzadziej ziarno pszenicy. W procesie słodowania, większa część skrobi zostaje rozłożona do prostszych cukrów, i przechodzi do brzeczki. Pozostałością po jej przefiltrowaniu jest właśnie młóto. Wyglądem przypomina ono grubą, wilgotną śrutę. Świeże młóto jest nietrwałe, dlatego też niekiedy poddaje się je procesowi suszenia. Suszone młóto zawiera w swoim składzie przeciętnie 84 – 86 proc. suchej masy, 35 – 37 proc. białka i `16 proc. włókna. Cechuje się także dość wysoką zawartością tłuszczu (ok. 7 proc), składników mineralnych i witamin z grupy B.

Młóto browarniane znajduje szerokie zastosowanie w żywieniu bydła. Jako pasza mlekopędna, jest szczególnie chętnie stosowane w dawkach dla krów mlecznych. Jednak pasza ta może być również stosowana w żywieniu trzody chlewnej. Świeże, lub kiszone młóto jest częstym składnikiem dawek dla trzody żywionej „na mokro”. Suszone młóto browarniane może natomiast być cennym źródłem składników pokarmowych dla loch żywionych paszą sypką. Jego zastosowanie jest szczególnie korzystne w paszach przeznaczonych dla macior niskoprośnych. Zwierzęta te charakteryzują dość specyficzne wymagania pokarmowe. Lochy w pierwszych 90 dniach ciąży powinny otrzymywać paszę o niskiej koncentracji energii, jednocześnie z wysokim udziałem włókna. Oba te warunki spełnia młóto browarniane. Pasza ta jest również cennym źródłem białka. Pamiętajmy jednak, że białko pochodzące z młóta cechuje się składem zbliżonym do białka zbożowego, paszę należy więc uzupełnić w aminokwasy egzogenne.

Udział młóta w składzie mieszanki zależy przede wszystkim od obecności innych surowców bogatych w włókno. Jeżeli zastosowano nasiona owsa czy śrutę rzepakową musi on zostać ograniczony. Bilansując mieszankę z udziałem tego surowca należy wziąć pod uwagę zawartość aminokwasów egzogennych. W żywieniu loch karmiących należy również zwrócić szczególną uwagę na zawartość energii. Grupę tą cechują wysokie potrzeby energetyczne, co sprawia, że niezbędne może się okazać natłuszczanie mieszanki.

Wysoki udział włókna, sprawia że suszone młóto browarniane jest dobrą alternatywą dla otrąb. Były one od lat stosowane jako źródło włókna w mieszankach dla loch. Niestety, jak wskazują aktualne doniesienia, otręby bardzo często skażone są mykotoksynami, co może mieć fatalne skutki dla zdrowia loch, i wyników rozrodu. Nie zapominajmy także, że suszone młóto jest stosunkowo tanim źródłem białka.