W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (45 proc.) oraz mrożona wieprzowina (43 proc.), których wysłano odpowiednio o 6 proc. i 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Największy spadek wywozu - o 28 proc. do ok. 84 tys. ton - dotyczył jednak świeżego mięsa.
Obniżenie eksportu mięsa i przetworów w omawianym okresie tego roku to głównie efekt zakazu importu wieprzowiny z UE wprowadzonego przez Rosję pod koniec stycznia 2014 r. z uwagi na afrykański pomór świń (ASF).

Znacznie zmniejszyły również zakupy Ukraina i Białoruś. Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE w omawianym okresie tego roku były kraje azjatyckie - Chiny, Hongkong, Japonia, Korea Płd. i Filipiny.

W sprzedaży na chiński rynek dominowały podroby wieprzowe (428 tys. ton), których sprzedano o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Wywóz mrożonego mięsa z UE do Chin obniżył się natomiast o 12 proc. do 206 tys. ton.

Największy wolumen mięsa i produktów wieprzowych wyeksportowały na rynki trzecie tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska.

Z grona ważniejszych eksporterów, większość krajów zanotowała spadki wywozu, najsilniejsze obniżki dotyczyły Polski, Belgii i Francji. Zwiększyły natomiast sprzedaż na rynki trzecie m.in. Hiszpania, Holandia, Węgry i Wielka Brytania.

W omawianym okresie wzrosły o 47 proc. wysyłki żywej trzody chlewnej z UE do ok. 38 tys. ton, głównie dzięki prawie trzykrotnie wyższym dostawom z Chorwacji (ok. 16 tys. ton). W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2014 r. państwa UE zakupiły w krajach trzecich ok. 32 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) - o 1,4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (64 proc.). Największym ich dostawcą do UE była tradycyjnie Szwajcaria, import z tego kraju wzrósł o 1 proc. w skali roku do ok. 15 tys. ton, wzrosły również prawie o jedną czwartą zakupy serbskiego tłuszczu wieprzowego oraz o ponad jedną trzecią norweskiego mięsa i przetworów.