Według danych z początku 2016 roku pogłowie świń na Litwie wyniosło 688 tys. sztuk. Było tym samym o 4 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2015 roku. Najnowsze prognozy wskazują, że na koniec bieżącego roku, spadek pogłowia świń w tym kraju będzie jeszcze większy. Przypuszczalnie pod koniec roku, populacja świń w tym kraju będzie o kolejne 6 proc. niższa.

Obecnie obserwowane tendencje wynikają przede wszystkim z niskich cen skupu pociągających za sobą kiepską opłacalność produkcji. Sytuacja ta w dużej mierze jest następstwem ograniczeń eksportu wieprzowiny, wynikających z występowania na terenie kraju licznych ognisk ASF. W tym roku na terenie Litwy odnotowano już 268 przypadków choroby u dzików a także 19 ognisk pomoru w stadach świń.

Spadek pogłowia wynika również z prowadzonego przez tamtejsze władze programu likwidacji produkcji trzody chlewnej w niewielkich gospodarstwach niespełniających zasad bioasekuracji, położonych na terenie stref występowania ASF. Szacuje się, że 1/3 krajowego pogłowia świń pochodzi z gospodarstw o obsadzie zwierząt poniżej 100 sztuk.