Aby wykorzystać wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą ta technologia, należy dobrze ją poznać, prawidłowo użytkować, a przede wszystkim dobrze wybrać typ żywienia na mokro w zależności od potrzeb i skali produkcji. O tym wszystkim dyskutowano podczas konferencji "Korzyści żywienia na mokro" zorganizowanej 22 października 2013 r. przez firmę Big Dutchmann w Tarnowie Podgórnym.

Dzisiaj żywienie na mokro to już nie tylko żywienie grupy tuczników, ale efektywne i dopasowane żywienie pod kątem specyficznych potrzeb pokarmowych loch i prosiąt. System żywienia na mokro jest nadal najlepszą alternatywą, gdy mamy dostęp do korzystnych cenowo pasz pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego. Dlatego firma Big Dutchman zwraca szczególną uwagę na to, aby korzystać z nowych technologii, które posiadają w swojej ofercie.

Podczas spotkania Dennis Engelking z BD Pig GmbH tłumaczył, że dzisiaj firma jest w stanie zaoferować klientowi indywidualną instalację żywienia na mokro dopasowaną do skali produkcji. Standardowy system żywienia na mokro został unowocześniony o technologię Jet. W tym rozwiązaniu, po każdym zadawaniu paszy instalacja jest przepłukiwana wodą, która po wyczyszczeniu rur jest wciągana z powrotem do mieszalnika. Tym samym woda i resztki cennej paszy są wykorzystywane przy następnym karmieniu zwierząt.

Dzisiaj system żywienia na mokro nie dotyczy wyłącznie tuczu świń. Big Dutchman w swojej ofercie posiada również możliwość precyzyjnego żywienia tak loch, jak i prosiąt od masy ciała 6 kg do 40 kg. System HydroAir może być stosowany zarówno w karmieniu mniejszych stad, od 500 szt. zwierząt, jak i większych, do 4,5 tys. szt. zwierząt.

Z kolei Maciej Bendlewski, doradca żywieniowy z firmy De Heus, zwracał uwagę, jak nie popełniać błędów żywieniowych przy tworzeniu mieszanek w systemach żywienia na mokro. - Najczęstsze problemy w systemie żywienia na mokro polegają na niedokładnym zbilansowaniu w dawce produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego. Tu często zauważamy zmienność wyników analiz dla poszczególnych produktów. Sucha masa nie zawsze jest skorelowana z białkiem czy z zawartością sodu. Dlatego tak ważne jest cykliczne badanie surowców i dokładne dopasowywanie mieszanek paszowych uzupełniających, które swoim składem, a także nośnikami substancji znacznie różnią się od koncentratów i premiksów stosowanych w systemie żywienia na sucho.

W trakcie spotkania Artur Balcerowiak, dyrektor sprzedaży sprzętu dla trzody chlewnej, podkreślił, że firma BD Polska, chcąc usprawnić współpracę z klientem, otworzy specjalną infolinię. - Na razie infolinia będzie obsługiwana w godzinach od 7 do 22. W przyszłości chcemy, aby była dostępna przez całą dobę. Stały kontakt z klientem pozwoli na szybkie rozwiązanie problemów technicznych i lepsze doradztwo.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy mieli możliwość obejrzenia stacji paszowej Hydromix z bliska w siedzibie firmy BD Polska.