W porównaniu z zeszłym tygodniem w cennikach krajowych zakładów mięsnych nie widać praktycznie żadnej zmiany. Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy, zdecydowana większość skupów zdecydowała się podtrzymać wcześniej ustalone stawki. 

Ile za tuczniki?

Za półtusze w klasie E zakłady płacą obecnie średnio 5,21 zł netto za kilogram, czyli dokładnie tyle samo co tydzień temu. Ceny wahają się w granicach 5,05 - 5,45 zł netto za kilogram. O symboliczny jeden grosz spadła cena żywca wieprzowego - średnia cena w krajowych skupach wynosi obecnie 4,03 zł netto, zaś stawki wahają się w granicach 3,70 - 4,30 zł netto za kilogram. 

Nie widać perspektyw

Powoli wchodzimy w okres przedświąteczny, w którym to historycznie można było obserwować mniejsze bądź większe podwyżki cen tuczników związane z wyższym zapotrzebowaniem rynku na wieprzowinę. Czy będzie tak w tym roku? Trudno rozsądzać, niemniej ciężko w tym zakresie o optymizm. Jak czytamy w ostatnim komunikacie "POLPIG"-u sytuacja na rynkach europejskich nie zwiastuje podwyżek cen:

"W  Danii, mimo osiągnięcia pełnych mocy ubojowych, zakłady przekładają odbiory świń z powodu nadpodaży żywca na rynku. Część niewyeksportowanych prosiąt została wytuczona lokalnie, co spowodowało zatory w sprzedaży tuczników. Rośnie masa ubijanych tuczników w wielu krajach unijnych. Eksporterzy unijni zmagają się nie tylko z małym importem chińskim, ale również z problemami logistycznymi w portach i wzrostem cen usług przeładunkowych – informuje ISN. Hiszpania, która jest unijnym  liderem w produkcji i eksporcie wieprzowiny, utrzymała cenę skupu z poprzedniego tygodnia. Jednakże na 25 listopada br. planowany jest strajk pracowników sektora ubojowego. Ewentualne przestoje na liniach ubojowych mogą zwiększyć presję na ceny skupu żywca, a wiele zaplanowanych odbiorów może zostać przełożona na kolejne tygodnie." - czytamy w analizie związku.